Marta beigās pašvaldība lems par Daugavpils rajona Skrudalienas pamatskolas likvidēšanu. Tā ir vienīgā latviešu skola šajā apkaimē, raksta Latvijas Avīze.
Skrudalienas pamatskola, kurā ir 350 skolēnu vietas, bet patlaban mācās 74 bērni, atrodas 14 kilometru no Daugavpils. Te krustojas vairāki ceļi, "tādēļ ģeogrāfiski mēs esam ļoti izdevīgā vietā. Arī sabiedriskais transports ir labs," laikrakstam stāsta skolas direktore Anita Kļuka. Skolas ēka celta Ulmaņa laikos, pamatakmeni liekot 1936. gadā.
Padomju gados Skrudalienas skola pārtapa par vidusskolu, bet 1992. gadā atkal tika reorganizēta par pamatskolu (mācības notika tikai krieviski). Taču 1996. gadā tika nolemts Skrudalienā atkal atjaunot latviešu skolu. Šādu piemēru Daugavpils rajonā ir ļoti maz – pēdējos desmit gados no krievu valodas apmācības uz pilnu apmācību latviski pārgājušas tikai Medumu, Subates un Eglaines pamatskolas.
Savukārt otra pagasta skola – Silenes mazākumtautību pamatskola – atrodas astoņus kilometrus tālāk uz Baltkrievijas robežas pusi. Tajā mācās 100 skolēnu, skolas ēka ir krietni lielāka un modernāka: celta 1982. gadā kā vidusskola 480 skolēniem, ar lielu sporta zāli un rotaļu laukumu.
Vecāki un Skrudalienas skolas direktore ir pārliecināti: skolu apvienošana uz krievu skolas bāzes nozīmēs, ka latviešu plūsma iznīks un tuvākajā apkārtnē, izņemot Daugavpili, turpmāk mācīties latviski vairs nevarēs.
Atšķirībā no Latvijas mazākumtautību vidusskolām, kur 60 procenti mācību vielas jāapgūst latviski un 40 procenti – dzimtajā valodā, uz pamatskolām neattiecas šādas normatīvajos aktos noteiktas proporcijas. Pamatskolās mācību vielu apgūst gan latviski, gan mazākumtautību valodā, gan arī bilingvāli.
Izglītības un zinātnes ministrija mazākumtautību pamatskolām piedāvā četrus iespējamos mācību priekšmetu un stundu plānu modeļus.