Krāpnieku noņemšanai no trases nodokļu administrācijai piešķirs papildu tiesības uzņēmumu izslēgšanai no PVN maksātāju reģistra.
To paredz Finanšu ministrijas sagatavotie un šodien Ministru kabinetā izskatīšanai paredzētie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Akceptējot tos, Valsts ieņēmumu dienests jau no šā gada 1. jūlija varēs lemt par reģistrēta PVN maksātāja izslēgšanu no VID PVN maksātāju reģistra, ja reģistrēts PVN maksātājs vismaz iepriekšējos sešus kalendāra mēnešus PVN deklarācijās nebūs norādījis nevienu darījumu, ja reģistrēts PVN maksātājs, nesākot saimnieciskās darbības veikšanu, veiks visu amatpersonu nomaiņu, kā arī gadījumā, kad reģistrēts PVN maksātājs veic visu amatpersonu nomaiņu uz personām, kas nav Latvijas Republikas pilsoņi vai pastāvīgie iedzīvotāji. Lai veicinātu reģistrēta PVN maksātāja vēlmi izpildīt ar normatīvajiem aktiem noteikto pienākumu sadarboties ar VID un sniegt nepieciešamo informāciju nodokļu kontroles vajadzībām, ierosināts tam piemērot soda naudu 21% apmērā, ja tas nesniedz informāciju VID par darījuma norisi. Vienlaikus, lai mazinātu īpašā PVN režīma atļaujas izmantošanu krāpnieciskos nolūkos, paredzēts noteikt stingrākus kritērijus īpašā PVN režīma preču importa darījumos atļaujas saņemšanai. Pēc FM provizoriskiem aprēķiniem, minētie grozījumi ik gadu ļaus papildus iekasēt PVN 2,1 milj. eiro apmērā.
Iekļūšanai - smalks siets
«Grozījumi būtībā paredz ātro «izmešanu» no PVN maksātāju reģistra, un šādu izmaiņu esamība vedina uz domu, ka PVN maksātāju reģistrs tiks «iztīrīts»,» analizē Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis Ainis Dābols. Viņš atzīst, ka 2019. gadā vairs tādas situācijas, kad ātri tiek reģistrēts uzņēmums, kurš arī kļūst par PVN maksātāju un seko viens darījums, paliek parādi valstij un krāpnieki pazūd, vairs nav iespējamas. «Pašlaik, lai uzņēmums kļūtu par PVN maksātāju, tam ir jāiztur nopietna nodokļu administrācijas pārbaude un jāatbild uz jautājumiem ne tikai par darījumu apmēriem un potenciālajiem partneriem, bet arī uz daudziem citiem specifiskiem jautājumiem, uz kuriem vienkāršais cilvēks vai, vēl vairāk, bezpajumtnieks nav spējīgs atbildēt, tāpēc faktiski par PVN maksātāju «brīnumdari» vairs kļūt nevar, krāpniekiem atliek vienīgi uzņēmumam mainīt amatpersonas un īpašniekus,» analizē A. Dābols.
Visu rakstu lasiet 12. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!