Sava tēva dzimtenē Uzbekistānā biju pagājušā vasarā, un tā bija trešā reize, kad viesojos šajā zemē. Pēdējo reizi tur ciemojos, kad man bija 12 gadi. Šajā reizē Uzbekistānā pavadījām divas nedēļas, kuru laikā apciemojām tur dzīvojošos radus, bijām tēva vecāku piemiņas vietā, izbaudījām dabas skaistumu un apskatījām virkni vēsturisku vietu. Eiropiešiem neierasto pieredzi pastiprina cilvēku savstarpējās attiecības, kas balstās cieņā vienam pret otru.
Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!
Jārēķinās, ka Uzbekistānā vasarās ir ļoti karsti, gaisa temperatūra ēnā var sasniegt pat +48 grādus. Es tur biju jūnija sākumā, kad termometra stabiņš ēnā aizsniedzās līdz +42 grādiem. Par spīti faktam, ka pa pusei esmu tatāriete, pa pusei krieviete, slikti panesu karstumu, tādēļ pilnībā ievēroju vietējo sieviešu ģērbšanās ieražas ne tikai, lai izrādītu cieņu, bet arī lai patvertos no saules. Valkāju viegla materiāla (lina, kokvilnas) drēbes, kas nosedz ādu un uz galvas liku lakatu. Ļoti spilgti atceros dienu, kad ar tēti apciemojām manu vecvecāku atdusas vietu, kas atrodas kalnos, kas robežojas ar Tadžikistānu. Tur pavadījām daudz laika, bet karstums bija neciešams, jo kalnos nebija ēnas. Tajā brīdī es pirmo reizi līdz mielēm izbaudīju meditācijas spēku, jo iepriekš man tas nebija izdevies. Es sēdēju svelmē un koncentrējos uz elpošanu, nevis ķermeniskām sajūtām. Man radās ilūzija, ka laiks ir apstājies, un palika vieglāk.
Nokļūt Uzbekistānā ir pavisam vienkārši, jo no Rīgas uz Taškentu ir tiešais avioreiss. Galvaspilsētā iesaku dažas dienas uzkavēties, lai apskatītu vēsturiskās celtnes, lai ar vietējiem pakaulētos tirgus placī, kur var nopirkt visu ko – no augļiem līdz tradicionāliem uzbeku darinātiem traukiem. Galvenais ir kaulēties, pretējā gadījumā uzbeku tirgotāji būs aizvainoti.
Lai būtu ērtāk ceļot pa Uzbekistānu un brauciena laikā varētu iegūt daudz vērtīgas informācijas par vēstures liecībām un apskates objektiem, iesaku atrast kādu vietējo cilvēku, kuru ieteicis kāds draugs vai paziņa, vai par šo uzbeku ir dzirdētas labas rekomendācijas.
Tā kā caur Uzbekistānu veda Zīda ceļš no Ķīnas līdz Vidusjūrai, tajā ir bagāts vēsturiskais mantojums – gan arhitektūra, gan vēsturiski stāsti. Austrumu kultūras krāšņums un izsmalcinātība vērojama senajās celtnēs – mošejās un pilīs, kuras, protams, apmeklē daudz tūristu, taču tās ir tā vērtas.
Visu rakstu Uz Uzbekistānu izzināt ģimenes saknes lasiet 26. maija laikrakstā Dienas Bizness.