Ekonomika

Lielākie ģimenes uzņēmumi pasaulē, Eiropā un Latvijā

Db.lv,16.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Profesionālo pakalpojumu uzņēmuma EY un Sanktgallenes Universitātes Pasaules 500 Lielāko Ģimenes Uzņēmumu Indekss par 2025. gadu atklāj, ka Indeksā iekļauto ģimenes uzņēmumu kopējie ieņēmumi bija 8,8 triljoni ASV dolāru, kas ir par 10% vairāk nekā 2023. gada Indeksā, kas būtiski apsteidz pasaules ekonomikas izaugsmi šajā periodā.

2025. gada Indekss atklāj, ka lielākais ģimenes uzņēmums pasaulē ir ASV Walmart ar 648,13 miljardu ASV dolāru apgrozījumu, kam seko Vācijas Volkswagen Group ar 356,71 miljardu ASV dolāru apgrozījumu un Vācijas Schwarz Group ar tās 179,09 miljardu ASV dolāru ieņēmumiem.

“Veiksmīgākie ģimenes uzņēmumi ir vienlaicīgi gan tradicionāli, gan ļoti dinamiski. Mēs redzam, ka no Indeksā pārstāvētajiem 500 pasaules lielākajiem ģimenes uzņēmumiem, vairāk kā četras piektdaļas ir vecāki par 50 gadiem un trešdaļa ir vecāki par simts gadiem. Tas norāda uz spēcīgu, iesakņojušos tirgus pozīciju kopšanu laika gaitā un ģimeņu motivāciju saglabāt sava biznesa veiksmi. Tomēr šie uzņēmumi pastāvīgi ir arī aktīvi darījumu tirgos, lai uzturētu savu izaugsmi, proti, 47% no Indeksa uzņēmumiem kopš 2023. gada ir īstenojuši vismaz vienu M&A jeb uzņēmumu pirkšanas vai apvienošanās darījumu. Varam secināt, ka labākā recepte ģimeņu uzņēmumu attīstībai ir stabilas tradīcijas, kuras pastāvīgi papildina mūsdienīga, aktīva rīcība,” saka Guntars Krols, EY partneris Baltijas valstīs.

Saskaņā ar Baltic Family Firm Institute (BFFI, Baltijas ģimenes uzņēmumu institūts) informāciju, Latvijas lielākais ģimenes uzņēmums ir SIA Pata ar 235 miljonu eiro apgrozījumu 2023. gadā, kamēr Lietuvā tas ir Willgrow (ģimenes birojs ar Girteka kā lielāko uzņēmumu), kura apgrozījums sasniedza 1,8 miljrd. eiro, savukārt Igaunijas lielākais ģimenes uzņēmums ir Alexela ar 618 milj. eiro apgrozījumu.

“Lai veicinātu Baltijas ģimenes uzņēmumu labklājību, būtiski ir pievērsties korporatīvajai pārvaldībai, pēctecības plānošanai un ilgtspējīgai attīstībai. Mūsu pētījumi rāda, ka šie uzņēmumi balstās uz spēcīgām vērtībām, inovācijām un rūpēm par darbiniekiem, tomēr skaidru pēctecības plānu un pārvaldības struktūru trūkums var kavēt to ilgtermiņa panākumus. Savlaicīga pēctecības plānošana, pārvaldības profesionalizēšana, saglabājot ģimenes vērtības, un inovāciju izmantošana konkurētspējas stiprināšanai palīdzēs nodrošināt stabilitāti un nepārtrauktu attīstību,” saka BFFI dibinātāja un valdes locekle Anete Pajuste.

2025. gada EY un Sanktgallenes Universitātes Indeksā pārstāvēto 500 pasaules lielāko ģimenes uzņēmumu ieņēmumi, salīdzinot ar valstu iekšzemes kopproduktu (IKP), šos ģimenes uzņēmumus kopumā ierindotu kā trešo lielāko ekonomiku pasaulē uzreiz aiz ASV un Ķīnas.

No pasaules 500 lielākajiem ģimenes uzņēmumiem 47% ir bāzēti Eiropā, 29% Ziemeļamerikā, 18% Āzijā un 6% citviet pasaulē. ASV ir bāzēti 23% visu Indeksā iekļauto uzņēmumu, kam seko Vācija ar 15% uzņēmumu. Nozaru griezumā lielākais īpatsvars ir mazumtirdzniecības uzņēmumiem un plaša patēriņa preču ražotājiem.

Japānas Takenaka Corporation is vecākais uzņēmums Indeksā – tā darbība turpinās jau 414 gadus. Savukārt, Indeksa uzņēmumu kopā Eiropā ir divi ģimenes uzņēmumi, kuru darbības vecums pārsniedz 300 gadus – Vācijas Merck (356 gadi) un Francijas Wendel (320 gadi). Vecākais ASV uzņēmums Indeksā ir Hyster – Yale (181 gads).

Pasaules 500 Lielāko Ģimenes Uzņēmumu Indeksu veido EY sadarbībā ar Sanktgallenes Universitāti, analizējot pasaules 500 lielākos ģimenes uzņēmumus pēc apgrozījuma. Pētījumā tiek ņemti vērā uzņēmumu dati, kas nav vecāki par 24 mēnešiem. Par ģimenes uzņēmumu Indeksa izpratnē tiek uzskatīts privāts uzņēmums, kurā vismaz 50% balsstiesību ir ģimenes locekļiem, bet publiski kotētu uzņēmumu gadījumā Indeksā tiek iekļauti uzņēmumi, kuros vismaz 32% balsstiesību kontrolē ģimenes locekļi.