Jāsaprot, ka jābeidz lolot ilūzijas par to, ka Grieķiju var noturēt eirozonā. Jāatrod veids, kā Grieķiju, pēc iespējas nesāpīgāk, «izlikt» ārā no eirozonas, savu personīgo viedokli pauda Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks.
Intervijā Latvijas Radio viņš arī norādīja, ka, savukārt, Latvija ir Eiropas Savienības (ES) paraugvalsts un nepiedzīvos līdzīgu krīzi kā iepriekš, jo valsts ekonomikai ir daudz stiprāki pamati.
A. Vilks norādīja, ka Eiropa pārāk lēni risina savas problēmas. Tagad daudz kas notiekot ātrāk – politiķi sākuši rīkoties, bet temps joprojām esot pārāk lēns. «Problēmas, kuras neparādījās pirms gada vai pusgada, ir pārāk dziļas un tagad visas lien ārā. Mēs redzam, ka daudzas valstis ir ļoti sliktā situācijā un ir dzīvots pārāk ilgi virs līmeņa, kādu var atļauties,» sacīja finanšu ministrs.
Viņš uzsvēra, ka Grieķijas situācija ir ļoti smaga un esot jāsaprot, ka šī valsts nevar pavilkt nekāda veida starptautisko aizdevumu programmu nosacījumus. Grieķija ir novājināta – ekonomikas struktūra ir pārāk vāja, bet tās iedzīvotāju mentalitāte ir tāda, kas nepieņem lielas pārmaiņas. «Viņi nav spējīgi tik smagi saspringt kā Latvijā vai Ziemeļvalstīs,» skaidroja A. Vilks.
Grieķijas lielākā problēma ir vēstures mantojumus – valstī ilgus gadus bijusi militāra diktatūra. Tāpēc pastāv politiskie riski, no kuriem pašlaik vairāk baidās nekā no ekonomiskajiem riskiem – lai Grieķijā būtu demokrātiska valdība un nesāktos jukas, kas pārsviežas uz citām reģiona valstīm.
Finanšu ministrs atzīmēja, ka Latvijai ir pieredze kā no vienas valūtas pāriet otrā un tādējādi mēs varam palīdzēt Grieķijai. Tomēr Grieķijas aiziešana no eirozonas problēmas atrisināšot tikai daļēji. «Otra lieta ir Spānija, kuras valdībai jāpieliek visas pūles, lai tirgi un starptautiskie aizdevēji ticētu, ka Spānija nebūs otra Grieķija,» sacīja A. Vilks.
Runājot par situāciju Latvijas ekonomikā finanšu ministrs uzsvēra, ka ir visas iespējas šogad sasniegt vismaz 4% iekšzemes kopprodukta (IKP) kāpumu, jo Latvijas ekonomikai ir stingri pamati. Nākamgad Latvija arī kļūs par visas ES paraugvalsti – mūs slavēs un rādīs kā piemēru.
Tomēr attiecībā pret nākamo gadu finanšu ministram ir zināma skepse. Daudz kas būšot atkarīgs no Eiropas risinājumiem – ja tie būs izlēmīgi, nākamais gads būs dinamisks, ja nē – ļoti nervozs. Tomēr arī nākamgad Latviju gaida ekonomiskā izaugsme vismaz 2% apmērā, jo mūsu valsts tirdzniecības partneri ir ļoti spēcīgi.