Latvijas iekšzmes kopprodukts (IKP) pērn palielinājies par 5,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, un finanšu ministrs Andris Vilks nodēvējis 2012. gadu par izcilu Latvijas ekonomikai.
Ziņa papildināta ar Finanšu ministrijas komentāru.
2012. gada ekonomikas izaugsme ir par 0,1 procentpunktu lielāka nekā izrietēja no statistiķu informācijas saskaņā ar IKP ātro novērtējumu gada ceturtajā ceturksnī. Pērn izaugsmi lielā mērā nodrošināja kāpums tirdzniecībā un apstrādes rūpniecībā.
2012. gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar 2011. gada ceturto ceturksni, IKP palielinājies par 5,1%, un Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji uzsver, ka tas «kā jau bija iepriekš sagaidāms, ir straujākais kāpums Eiropas Savienībā».
«Jāatzīmē, ka aizvadītajā gadā ekonomikas pieaugums ES kopumā bija negatīvs un daudzas ES dalībvalstis ir nonākušas recesijā, tādēļ tik straujš IKP pieaugums Latvijā noteikti uzskatāms par izcilu sasniegumu,» norāda FM.
«Mūsu ekonomikas noturība pret ārējās vides pasliktināšanos skaidrojama gan ar krīzes laikā īstenotajām reformām un budžeta samazinājumu, kas ļāva atgūt investoru uzticību un stiprināt Latvijas konkurētspēju, gan arī ar iekšējā pieprasījuma pakāpenisku atlabšanu,» norāda A. Vilks.
Viņš piebilst, ka «papildus tam būtisks faktors straujajā pieaugumā ir tas, ka Latvijas tirdzniecības partnervalstis krīze eirozonā ir skārusi mazāk nekā Dienvideiropas valstis, kas veicināja mūsu eksporta attīstību». «Tāpat iepriecina, ka Latvijas ekonomikas izaugsme ir kļuvusi sabalansēta un līdz ar to noturīgāka pret dažādiem satricinājumiem. Šāda pozitīva ekonomikas attīstība pērnā gada nogalē ir ļāvusi Finanšu ministrijai palielināt 2013. gada IKP pieauguma prognozes līdz 4,0%, iepriekšējo 3,7% vietā,» norāda finanšu ministrs.
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, 2012. gada ceturtajā ceturksnī IKP apjoms salīdzinājumā ar 2012. gada trešo ceturksni pieaudzis par 1,4%.
2012. gadā IKP izmaiņas noteica apjomu kāpumi šādās nozarēs: tirdzniecībā (īpatsvars IKP struktūrā – 16,1%) – par 7%, apstrādes rūpniecībā (14,5%) – par 9,3%, transporta un uzglabāšanas nozarē (12,1%) – par 4%. Būvniecības nozarē (6,1%) apjomi kāpuši par 14,6%.
2012. gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar 2011. gada ceturto ceturksni, IKP izmaiņas noteica apjomu kāpumi šādās nozarēs: tirdzniecībā (īpatsvars IKP struktūrā – 16,3%) – par 8,8%, apstrādes rūpniecībā (13,5%) – par 6,2% un transporta un sakaru nozarē (11,1%) – par 1,1%. Būvniecības nozarē (7,4%) apjomi kāpuši par 9,3%.
FM norāda, ka notikumu attīstība Eiropā ir vērtējami pozītīvi, jo reģionā pēdējo mēnešu laikā mazinājušies īstermiņa riski, kas saistīti ar eirozonas parādu krīzi. «Lai gan ekonomikas pieauguma tempi eirozonā saglabājas negatīvi, spriedze finanšu tirgos ir mazinājusies. Pēdējo mēnešu laikā ir vērojami uzlabojumi arī Eiropas valstu konfidences rādītājos, lai gan tie saglabājas zemā līmenī,» norāda ministrijas pārstāvji.
«Turpmākā notikumu attīstība gan būs atkarīga no valstu spējas īstenot nepieciešamās strukturālās reformas un mazināt budžeta deficītus, tādēļ nevar izslēgt jaunu satricinājumu iespējamību. Kopumā gan riski ir mazinājušies, tādēļ bez pārlieka optimisma var prognozēt, ka ar šā gada otro pusi eirozonā ir gaidāma pakāpeniska situācijas uzlabošanās, kas veicinās arī Latvijas ekonomikas straujāku attīstību,» teikts FM paziņojumā.
Izaugsme ekonomikā, visticamāk, būs lēnāka nekā pagājušajā gadā un sasniegs vien aptuveni 3-3,5%, jo stagnācija eiro zonā gada sākumā negatīvi ietekmēs pieprasījumu pēc eksporta no Latvijas, vērtē Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
Tomēr, viņš norāda, ka mājsaimniecību pieprasījuma pieaugums varētu saglabāties līdzīgs kā 2012.gadā. Pēc eksperta domām, nākamais gads līdz ar to varētu būt pirmais kopš ilgāka laika, kurā mājsaimniecību patēriņa pieaugums pārsniegs eksporta pieaugumu. Viņš pieļauj, ka nozaru griezumā atšķirībā no pagājušā gada, tirdzniecības nozares devums kopējā pieaugumā varētu pārsniegt apstrādes rūpniecības devumu.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pērn tirdzniecības apjomi pieauga par 7%, savukārt apstrādes rūpniecībā – par 9,3%. Šo nozaru īpatsvars iekšzemes kopprodukta (IKP) struktūrā sasniedza attiecīgi 16,1% un 14,5%. Kopumā IKP pērn palielinājās par 5,6%.
To, ka ekonomika šogad kļūs lēnāka un pērnā gada sniegumu atkārtot, vistricamāk, neizdosies saka arī SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. SEB bankas IKP pieauguma prognoze šim gadam sasniedz 3,8%, savukārt nākamajā gadā ekonomiskās izaugsmes sniegums varētu sasniegt 5%.
SEB eksperts izsaka pieļāvumu, ka attiecībā uz šo gadu pastāv potenciāls arī straujākam kāpumam, taču tas lielā mērā izrietēs no tā, cik pārliecinoši īstenosies prognozes par globālās ekonomikas, tai skaitā eirozonas ekonomikas atgūšanos gada otrajā pusē.
D. Gašpuitis uzskata, ka šogad turpinās palielināties apstrādes rūpniecības izlaide un eksports, bezdarbs samazināties. Pēc viņa domām, nozīmīgs sektors ir operācijas ar nekustamo īpašumu, kura aktivitāte pamazām palielināsies.