Vairākas Eiropas Savienības (ES) valstis ir norādījušas, ka ir gatavas atbalstīt Francijas un Itālijas pūliņus panākt to, ka Šengenas līguma dalībvalstīm būtu vieglāk atjaunot robežkontroli, raksta Euobserver. ES valstis ir satrauktas par ievērojamo migrantu pieplūdumu no nemieru plosītās Ziemeļāfrikas.
Itālijas un Francijas aicinājumu veikt izmaiņas Šengenas līgumā ir atbalstījusi Vācija, Nīderlande, Grieķija un Malta. Tomēr šīs valstis uzsvēra, ka, neskatoties uz izmaiņām, joprojām ir svarīgi nodrošināt «atvērtu Eiropu».
«Ja ir iespējams uzlabot Šengenas sistēmu, tad tas ir jādara. Tomēr pārvietošanās brīvība Eiropā ir svarīgs sasniegumus un par to nevajadzētu no jauna diskutēt,» norādīja Vācijas ārlietu ministrs Gvido Vestervele (Guido Westerwelle). Vācijas ministra viedokli atbalsta arī Nīderlandes Imigrācijas ministrs Gerds Lērs (Gerd Leers), sakot, ka viņš «pretosies tiem, kas vienkārši grib atjaunot robežkontroli, bet atbalstīs diskusijas par to kā uzlabot Šengenas noteikumus, lai apkarotu nelegālo imigrāciju».
Strīdi par robežkontroli uzsākās pirms pāris nedēļām, kad Itālija, kurā ir ieradušies daudzi tūkstoši Tunisijas bēgļu, uzsāka tiem piešķirt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. Lielākā daļa migrantu devās uz Franciju, liekot tai atjaunot robežkontroli.
Lai atrisinātu bēgļu jautājumu 26. aprīlī Francijas prezidents Nikolā Sarkozī un Itālijas premjers Silvio Berluskoni aicināja izveidot sistēmu, kas ļaus atjaunot robežkontroli starp Šengenas valstīm noteiktos gadījumos. Eiropas Komisija ir apņēmusies noteikt kritērijus šādiem gadījumiem, un 4. maijā Brisele varētu nākt klajā ar atbilstošiem piedāvājumiem. Pašlaik Šengenas līguma dalībvalstis robežkontroli var atjaunot tikai ārkārtējos gadījumos.