Valdības komiteja atbalstījusi Ekonomikas ministrijas izstrādāto jauno Energoefektivitātes likumprojektu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Ekonomikas ministrijas sagatavotajā Energoefektivitātes likumprojektā ir trīs lietas, kas to atšķir no iepriekšējās šīs likuma versijas. Pirmkārt, ar energoefektivitāti automātiski netiks saprasts energopatēriņa samazinājums, svarīga ir proporcionalitāte. Piemēram, ja ražotne izveido jaunu cehu, kurā ar to pašu energopatēriņu saražo 50% vairāk preču, tad energoefektivitātes mērķis arī ir uzskatāms par sasniegtu,» DB stāsta ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas biroja vadītājs Gatis Ābele. «Otrkārt, bijušais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kura vadībā 2012. gadā tika sagatavots iepriekšējais Energoefektivitātes likuma variants, lika uzsvaru uz tā saukto obligātā pienākuma shēmu, kas paredzēja energouzņēmumu iemaksas speciālā fondā, no kura tad tiktu segtas energoefektivitātes pasākumu izmaksas. Taču, kā to apliecināja arī Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas prezentētais pētījums, daudzās citās valstīs, izpildot energoefektivitātes prasības, lielāks uzsvars ir likts nevis uz šādu pienākumu shēmu, bet gan uz alternatīvajiem pasākumiem, kas paredz jaunu politisko signālu došanu, lai patērētāji mainītu savu uzvedību un attieksmi pret energoresursu patēriņu. Jaunie Energoefektivitātes likuma grozījumi paredz, ka arī pie mums šie alternatīvie pasākumi būs prioritāte,» skaidro G. Ābele. Viņš piebilst – ja iedzīvotājs savā mājoklī ir veicis energoefektivitātes pasākumus, viņam nevarēs likt maksāt par visiem citiem iedzīvotājiem, kas nekādus taupīšanas pasākumus nav veikuši.
Obligātie auditi
«Treškārt, visās valsts atbalsta programmās, piemēram, pretendējot uz uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi, konkrētajiem uzņēmumiem obligāti būs jāizpilda savas energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, kas sāksies ar to, ka būs jāveic uzņēmuma energopatēriņa monitorings, kas tiks pārraudzīts no Ekonomikas ministrijas puses. Esam jau pieņēmuši lēmumu, ka lielajiem uzņēmumiem obligāti būs jāveic energoauditi un jāievieš energopārvaldības sistēmas. Protams, tas uzņēmumam maksās ap 2000 – 3000 eiro, taču tas kopumā ir mazāks efekts uz visiem Latvijas iedzīvotājiem, nekā iepriekšējā obligātā pienākuma shēma energouzņēmumiem, kuras rezultātā tarifi ievērojami celtos visiem,» stāsta G. Ābele.
Visu rakstu Energoefektivitātes likums jaunās skaņās lasiet 14. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.