Patēriņa cenas jau no gada sākuma ir nostājušās uz pieauguma ceļa un tendence norāda uz turpmāku, bet mērenu cenu pieaugumu, norāda eksperti.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām oktobrī bijusi pārtikas preču cenu kāpumam, kas kopsummā ir devis lielāko īpatsvaru cenu pieaugumā (+1%). Nepārtikas preču ietekme bijusi mazāka jeb 0.3% apmērā. Lielāko spiedienu uz gada inflāciju radīja cenu kāpums pasaules energoresursu tirgū, kas būtiski sadārdzināja degvielu (par 12%) un siltumenerģijas tarifus (par 13,4%), informē Finanšu ministrija.
Db.lv jau rakstīja, ka vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, pieauga par 0,4%. Precēm cenas pieauga par 0,6%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%. Savukārt vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, bija par 1,0% augstāks. Precēm cenas ir pieaugušas par 2,6%, bet pakalpojumiem – samazinājušās par 3,2%.
«Diemžēl, turpina apstiprināties pareģojumi par iespējamu tālāku pārtikas cenu pieaugumu. Līdz šim vērojamo noturīgo cenu pieauguma tendenci pienam un piena produktiem, kā rezultātā to cenas veikalos jau ir atgriezušās „trekno” gadu līmenī, nupat papildināja strauji cenu lēcieni maizei – pāris mēnešu laikā maize kļuvusi dārgāka par aptuveni 10% un arī tā jau maksā vidēji tikpat, cik 2008. gada beigās. Izskatās, ka nākamais rindā ir cukurs,» norāda Citadele Asset Managemet Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis.
Pārtikas cenas Latvijā vēsturiski ir bijušās cieši atkarīgas no notikumiem globālajos pārtikas resursu tirgos. Bet tur, diemžēl, joprojām turpinās cenu pieaugums. «Nevajag būt ne Sorosam, ne Bafetam, lai izdarītu neiepriecinošu secinājumu, ka arī pie mums pārtikas cenu pieaugums turpināsies, neatkarīgi no iedzīvotāju maksātspējas tendencēm vai inflācijas gaidām. Mazumtirgotāji gan sociāli atbildīgā tonī stāsta, ka mainīs cenas atkarībā no iedzīvotāju pirktspējas, bet nesenie notikumi liek domāt, ka nekāda labdarība uz pašu uzcenojumu rēķina nenotiek. Cenu pieaugums tiek ātri vien pārnests uz patērētāju,» tā Z. Vaikulis.
Nozīmīga loma uz cenām Latvijā būs arī pasaules lielvaru ekonomikas attīstības gaitai un to valūtu svārstībām. Nozīmīga loma būs pasaules lielvaru ekonomikas attīstības gaitai un to valūtu svārstībām. Patlaban saglabājas augstas inflācijas gaidas attīstītajās valstīs, kam pamatā ir to īstenotā monetārā politika un tās radītie spekulatīvie procesi. ASV piekoptā monetārā politika rada papildus spiedienu uz izejvielu cenām un veicina inflācijas draudus strauji augošajās ekonomikās. Tāpat liela nozīme būs tam, kādos tempos saglabāsies attīstības valstu (Brazīlija, Krievija, Ķīna, Indija) ekonomiku izaugsme. Tieši šīs valstis diktēs turpmāko pieprasījuma kāpumu un attiecīgi arī cenu pieauguma dinamiku, skaidro SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Cenu pārmaiņas ievērojami ietekmēs arī iespējamās korekcijas nodokļos (PVN, akcīzes u.c.). Tāpat arī Latvijas ekonomikas atkopšanās pamazām veicinās cenu kāpumu. «Pieprasījumam pieaugot, uzņēmēji pakāpeniski sāk nedaudz palielināt cenas. Vienlaikus grūti iedomāties, ka pieprasījums varētu atsākt pieaugt ļoti strauji. Līdz ar to bažām par būtisku patēriņa cenu lēcienu tuvākajā laikā nav pamata,» skaidro Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
«Sagaidu, ka šī gada decembrī 12 mēnešu inflācijas līmenis sasniegs aptuveni 2,5% līmeni. Ņemot vērā bāzes efektus, augstāko punktu - 3,5% - 12 mēnešu inflācija varētu sasniegt nākamajā pavasarī, bet pēc tam tās kāpums rimsies,» prognozē Z. Vaikulis.