Pērnā gada pēdējā ceturksnī uzņēmēju noskaņojums joprojām bija optimistisks, tomēr, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, tas pasliktinājies, liecina jaunākā Citadele Index dati, turklāt būtiski atšķiras eksportējošo un neeksportējošo uzņēmumu noskaņojums.
Pagājušā gada 3. ceturksnī indekss, kas raksturo uzņēmēju noskaņojumu, bija 53,02 punkti, bet pēdējā ceturksnī saruka līdz 51,96 punktiem.
Kā skaidro SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, IKP virzība parasti seko indeksa virzienam, tādējādi var prognozēt, ka šajā gadā IKP pieaugums saruks līdz 2-3%.
Tiesa gan, pētījums atklāj ievērojamas atšķirības eksportējošo un neeksportējošo uzņēmumu noskaņojumā – eksportējošo uzņēmumu vadītāju optimisms ir ievērojami augstāks – 55,52 punktu apmērā, savukārt neeksportējošo uzņēmumu vadītāju pašreizējās situācijas vērtējums tikai knapi pārsniedz 50 punktu robežu – 50,90 punktus, kas liecina tikai par pavisam nelielu optimismu.
«Eksportējošo uzņēmumu vadītāji ir noskaņoti hiperoptimistiski, bet neeksportētāju vidū vērojama sava veida krīze,» skaidro A. Kaktiņš. Kā liecina uzņēmēju aptauja, daļā kategoriju, ko vērtēja uzņēmumi, eksportējošajiem uzņēmumiem ir ievērojams noskaņojuma uzlabojums, savukārt neeksportējošo uzņēmēju noskaņojums rādītājs tādās kategorijās kā, piemēram, rentabilitāte, finansiālais stāvoklis un darbinieku skaits, paslīdējis zem 50 punktu atzīmes, kas liecina par situācijas pasliktināšanos šajās jomās.