Mūs sagaida vēl viena pasaules finanšu krīze, kura sāksies Āzijā un Dienvidamerikā, atsaucoties uz SVF galvenā ekonomista Saimona Džonsona (Simon Johnson) un Londonas ekonomikas skolas profesora Pītera Buna (Peter Boone) teikto, ziņo Slon.
Pagājušajā ziemā ASV finanšu sistēma bija ļoti tuvu pilnīgai iznīcībai. Lai gan ASV ekonomikas atlabšana bija ļoti grūta un smaga - sliktākais variants nenotika un tā vēl joprojām ir «dzīva». Šobrīd ASV Federālās rezerves sistēma (FRS) ir iecelta varoņa lomā, kas izglābusi valsts ekonomiku no katastrofas.
ASV prezidents Baraks Obama apliecināja, ka viņš piekrīt šādam ASV Federālās rezerves sistēmas titulam, un augusta beigās atjaunoja tās iepriekšējo vadītāju Benu Bernanki uz otru termiņu. Taču slavējot B. Bernanki, ASV prezidents visu nepateica līdz galam, jo, cīnoties ar šā brīža krīzi, FRS ir ielikusi pamatu nākamajai krīzei, kas sekos pēc tam, kad šī būs pārvarēta.
FRS vairākas reizes, cīnoties ar recesiju, iepludināja tajā naudu, tādējādi radot neizbēgamo - nākamā «burbuļa» parādīšanos, kas ir lielāks un bīstamāks par iepriekšējo. ««Burbulis» plīsīs, tas ir tikai laika jautājums,» paziņojuši ekonomisti.
Kāda būs nākamā krīze?
Šoreiz burbulis, visticamāk, parādīsies arī citās valstīs. Dažās Āzijas valstīs un Dienvidamerikā, kur cīņā ar pašreizējo krīzi tiek lietoti līdzīgi paņēmieni, kādus pielieto FRS - liela kapitāla iepludināšana, zemas procentu likmes un citas pazīmes, kas izraisīs spēcīgu ekonomikas atgūšanos.
Valstis, kurās banku sistēma nav izraisījusi lielu kaitējumu un kurām ir piekļuve pasaules kapitālam, nākamā krīzē tik sāpīgi neskars.
«Drīz mēs visi, visticamāk, priecāsimies par to, cik jauki pasaules ekonomika atkopjas no krīzes un, cik labi to stimulē zemās procentu likmes un lētie kredīti. Taču visiem ir zināms, ka šādi stāsti beidzas ar bēdīgām beigām,» uzsver ekonomisiti.
Viņi norāda, ka atkārtosies 1920. gada scenārijs, kad vairums valstu centrālās bankas un FRS tai skaitā, neriskēja palielināt likmes. Baņķieri viennozīmīgi teiks, ka inflācija saglabājās zema un finanšu sektors vēl joprojām ir «trausls», tādējādi ar likmju palielināšanu vajag būt ļoti uzmanīgiem. Tieši šajā brīdī arī tiks ielikts nākamais posms krīzes veidošanā, pārliecināti ir ekonomisti.
Tajā brīdī, kad FRS un citas Centrālās bankas beidzot pieņems lēmumu pastiprināt monetāro politiku, būs jau par vēlu, uzskata ekonomisti, piebilstot, ka nākamo krīzi varēs apstādināt tikai ar ļoti stingru politisku rīcību.
Intervijā Db ekonomikas doktors profesors Jānis Ofmanis norāda, ka diezgan sāpīgās sekas gan pasaules vadošajās valstīs, gan ES «vecajās» un jaunajās dalībvalstīs būs saistītas ar daudzu miljardu eiro vai dolāru dārgajām valstu «glābšanas» paketēm. Proti, valstis sāpīgi izjutīs milzīgu budžeta deficītu parādīšanos, kas netiks dzēsti vēl daudzus gadus pēc 2010. gada.
Kā vienu no galvenajām problēmām viņš uzsver problēmu, kas saistīta ar lētu kredītu naudu. Tā rodas saistībā ar to, ka 2009. gadā centrālo banku noteiktās vadošās kredītu bāzes likmes gandrīz visās valstīs samazinātas līdz vēsturiski zemiem līmeņiem. ASV likme veido 0-0.25 %, Anglijā - 0.5 %, Japānā - 0.3 %, bet ECB - 1 %. Likmju samazināšana no vienas puses spēcīgi palīdz ar lētu kredītu naudu ātri - jau 2010. gadā - pārvarēt globālo ekonomisko krīzi. Vienlaikus tas arī var beigties ar ekonomikas un nekustamā īpašuma bumu.