Krievijas naftas gigants Luksemburgā prasa atzīt pret to vērsto sankciju prettiesiskumu, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Krievijas valdībai piederošā un pasaulē lielākā biržā kotētā naftas un gāzes kompānija Rosneft iesniegusi Eiropas Savienības (ES) Tiesā prasību pret Eiropadomi, kas Krievijas agresijas Ukrainā dēļ 31. jūlijā noteica pret to ierobežojošas sankcijas.
Sankcijas cita starpā liedz Krievijas valsts kapitāla naftas kompānijām un bankām pieeju Eiropas finanšu tirgiem refinansēšanās vajadzībām. Tā kā tieši naftas eksports dod ļoti lielu Krievijas valsts budžeta daļu, no kuras savukārt tiek finansēts viss pārējais, Kremļa ģeopolitiskās megalomānijas projektus ieskaitot, tas ir uzskatāms par praktisku žestu, liekot Maskavai saprast – nedomājiet, ka pret Ukrainas proeiropeisko politisko kursu vērsto agresiju varēsit apmaksāt ar pašas Eiropas naudu.
Sankciju izsludināšanas dienā Rosneft acīmredzami jau bija tām morāli gatava un tūdaļ izsludināja 28,44 milj. eiro vērtu juridisko pakalpojumu iepirkumu uz piecu gadu termiņu ‒ līdz 2019. gadam, raksta aģentūra ITAR-TASS. Paralēlā tiesvedībā šai pašā tiesā pret viņu vērstās ES sankcijas prasa atcelt SMP Bank līdzīpašnieks un direktoru padomes priekšsēdis Arkādijs Rotenbergs. Septembrī sankciju ietvaros tika arestēti ar viņu saistītu kompāniju aktīvi Itālijā 30 milj. eiro vērtībā, ieskaitot Berg Luxury Hotel Romas centrā. Citi arestētie aktīvi ir vairākas mājas Sardīnijā un konti Itālijas bankās.
Kopš jūlija beigām šim Krievijas prezidenta Vladimira Putina senajam draugam un džudo treniņu partnerim liegta arī iebraukšana ES. Eiropadomes arguments bija A. Rotenberga pārlieku ciešās saites ar Kremli, kas liek domāt par viņu kā vienu no V. Putina vajadzības apkalpojošiem baņķieriem. ES sektorālās sankcijas ir vērstas pret Rosneft, Gazprom Neft un Transneft, kā arī pret piecām Krievijas valsts kapitāla bankām, liedzot tām refinansēšanas aizņēmumus ar dzēšanas termiņu, ilgāku par 30 dienām. Tāpat ES un tās Rietumu sabiedroto naftas tehnoloģiju kompānijām ir liegta šīs industrijas tehnoloģiju piegāde Krievijai, kā arī embargo ir militāro un duālās lietošanas tehnoloģiju tirdzniecībai ar Krieviju. Paralēli ES savā teritorijā ir iesaldējusi 119 privātpersonu aktīvus un liegusi viņām vīzas, pamatojot to ar šo personu līdzatbildību pret Ukrainu vērstajā Krievijas agresijā. Sankciju ieviešanā ar ES un ASV solidarizējas Norvēģija, Šveice, Kanāda, Austrālija un arī Japāna. No Rietumu finanšu tirgiem faktiski izstumtajām Krievijas valsts bankām līdz 2015. gada beigām kopumā ir jādzēš ārvalstu sniegtie aizņēmumi 130 mljrd. ASV dolāru vērtībā, raksta Financial Times (FT). Zaudējot pieeju tradicionālajiem refinansēšanas avotiem, bankas jau vēršas pēc palīdzības pie valsts, kurai savukārt nav daudz labākas izvēles, kā iebraukt pensiju uzkrājumu fonda maciņā. Pēc ekonomikas ministra Alekseja Uļukajeva vārdiem, citas alternatīvas ir tiešs atbalsts no valsts budžeta un nodokļu un nodevu režīma atvieglojumi, ziņo Reuters.
Pat ja prasība netiks apmierināta, Krievija tik un tā savu labumu no šīs tiesvedības būs guvusi. Pirmām kārtām, tā būs papildu publicitāte medijos, kā arī nevar par zemu novērtēt «noderīgo idiotu» nozīmi Kremļa plānos, jo aizvien izteiktāk eiroskeptiskajā dalībvalstu un ES politikā populistiskākie tās spēlētāji izmanto sankcijas kā argumentu pārliekai ES līmeņa teikšanai pār dalībvalstu politiku un ekonomiku. Kāds Krievijas jurists, kurš konsultē vienu no sankciju skartajām kompānijām, FT komentē, ka ziņas par Rosneft un A. Rotenberga prāvošanos varētu likt kādām ES dalībvalstīm šaubīties par notiekošā piemērotību un apgrūtināt sankciju pagarināšanu, kas, ja būs nepieciešams, paredzēta nākamajā pavasarī. Skaļākā balss ES, kas iestājas pret sankcijām un atbalsta V. Putina viedokli, ka Ukrainas militārais konflikts ir jārisina ar sarunām, ir Ungārijas premjers Viktors Orbans.
Visu rakstu Eiropu iesūdz Eiropā lasiet pirmdienas, 20. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!