Runas par sankciju pastiprināšanu pret Krieviju ir tikai papīra tīģeris. Gana daudzu Rietumu kompāniju sadarbība ar Krieviju pašlaik norit labāk nekā jebkad
Ja runa ir par Eiropas Savienības (ES) sankcijām pret Krieviju, tad jāsecina, ka bezdibenis starp vārdiem un darbiem ir tiešām milzīgs. Nupat kā beidzās ES Krievijai noteiktais termiņš, kurā Krievijai vajadzēja uzlabot situāciju Austrumukrainā. ES valstu un valdību vadītāji salika prātus kopā un demon- stratīvi padraudēja Krievijai ar pirkstu, sakot – ja Krievija nedarīs, kā Eiropas politiķi prasa, tam būšot «nopietnas konsekvences». Taču izskatās, ka visas sankciju runas ir kaut kas līdzīgs mazu bērnu biedēšanai ar tumsu, jo vismaz lielās Rietumu kompānijas savus darījumus ar Krieviju nekādi ierobežot netaisās. Gluži otrādi – tie uzņēmuši tādus apgriezienus, kādi sen nav manīti. Un kāpēc lai tas tā arī nebūtu, ja uz šķietami arvien lielāku sankciju fona Rietumu kompānijām ar krieviem ir iespējas vienoties par labākiem nosacījumiem nekā pirms tam?
Viens no ilustratīvākajiem piemēriem šai duālajai attieksmei ir Francija. Arī Francijas prezidents Fransuā Olands draudzīgi sita uz pleca citiem ES līderiem pēc publiska paziņojuma par to, ka sankcijas pret Krieviju noteikti vajag pastiprināt. Tikai dažas dienas vēlāk Rietumfrancijā ieradās ap 400 Krievijas zaldātu, lai gūtu apmācību divu Mistral kara kuģu lietošanā, ko Maskava ir pasūtījusi franču kuģu būvētavai STX. Jo, lai kā arī būtu, franči nav gatavi zaudēt šo 1,2 miljardus eiro vērto pasūtījumu, un pirmā kuģa piegāde Krievijai ir paredzēta jau šā gada oktobrī. Pie tik acīmredzamas Briseles oficiālās pozīcijas ignorēšanas visi sankciju draudi šķiet vienkārši smieklīgi. Turklāt ne jau francūži ir vienīgie. Politiski saspringtās attiecības nekādā veidā nebremzē arī rietumu gāzes un naftas darījumus ar Krieviju, kas varētu būt joma, kur Krievijas ekonomika ir ievainojama visvairāk. Britu naftas kompānija BP ar krievu Rosneft kļuvusi tīri vai nešķirama. Maija sākumā abas vienojušās par kopīgu naftas meklēšanu Krievijā, turklāt Rosneft saņēmis arī dāsnu BP naftas piegādes pasūtījumu, par kuru briti krieviem ir gatavi jau avansā samaksāt vismaz 1,5 miljardus dolāru. Vēja spārniem attīstās arī Rosenft sadarbība ar ASV koncernu ExxonMobil, kuru kopīgā naftas un gāzes ieguves platforma Berkut Ohotskas jūrā nupat kā sākusi savu darbību. Šis visa reģiona lielākais naftas ieguves objekts nesīs saviem īpašniekiem ap 4,5 miljoniem naftas tonnu gadā. Lai kā arī izrunātos Eiropas enerģētikas komisārs Ginters Otingers, apelējot pie nepieciešamības samazināt Eiropas atkarību no Krievijas gāzes piegādēm, Austrijas energokompānija OMV mierīgi parakstījusi līgumu ar Gazprom par Dienvidu straumes gāzesvada izbūvi caur Austrijas teritoriju. Kamēr Brisele demonstrē savu negatīvo attieksmi pret šo projektu, austrieši jau 2017. gadā cer pa šo cauruļvadu saņemt Krievijas dabasgāzi.
Vācieši? Nemaz nerunājot par bijušā Vācijas kanclera Gerharda Šrēdera personīgo draudzību ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas pirms diviem mēnešiem tika stiprināta Šrēdera 70. dzimšanas dienas svinībās Sanktpēterburgā, viens no vācu energogigantiem RWE savu meitasuzņēmumu grib pārdot nevienam citam kā krievu oligarha Mihaila Fridmana holdingam. Nevar izslēgt, ka Vācijas valdības šī darījuma uzsāktā pārbaude ar formālo iemeslu, lai netiktu aizskartas Vācijas stratēģiskās intereses, beigsies ar zaļo gaismu un tādējādi svētību abu pušu iecerēm.
No tā visa var secināt – lai arī kā rietumu politiķi Krievijas rīcību Ukrainā vismaz mutiski nosodītu, draudot ar tādām vai šādām ekonomiskām sankcijām, lielo rietumu kompāniju darījumi ar Krieviju notiek uz vella paraušanu. Šo dubulto spēli ir vērts paturēt prātā, atskanot kārtējai propagandai par sankciju pastiprināšanu pret Krieviju, apdomājot, vai tiešām ir vērts kļūt par mazu sprunguli liela ratu riteņa ceļā, tādējādi pašiem sev kaitējot visvairāk.
Ir acīmredzami, ka Krievijai šādas rietumu sankcijas ir kā pīlei ūdens, un tukšas runas jau arī nav vairāk vērtas. Tāpēc ir svarīgi domāt pašiem par savu labumu, lai «tūdaliņu» manierē, burtiski klausot skaistām runām, paši sev nesagādātu nevajadzīgus sarežģījumus.