Vērtīgas lietas mēs parasti apdrošinām vai parūpējamies par to drošību citos veidos. Mūsdienu pasaulē, kurā vairumam uzņēmumu viens no nozīmīgākajiem resursiem ir informācija, ir ārkārtīgi būtiski gādāt par uzņēmuma datu drošību. Office 365 lietotāji nereti automātiski uzskata, ka par tajā esošā satura drošu uzglabāšanu rūpējas Microsoft. Realitātē Office 365 ir veidots, pamatojoties uz dalītās atbildības modeļa principu. Ideja ir tāda, ka veiksmīgai pakalpojuma darbībai nozīmīga loma ir visām iesaistītajām pusēm. Microsoft galvenais uzdevums ir Office 365 pakalpojumu infrastruktūras uzturēšana un aizsardzība. Piegādātājs nodrošina vienmērīgu darbību iekārtām un Office 365 pakalpojumiem, kā arī rūpējas par aktuālo pakalpojumu pārvaldību. Savukārt klientiem ir jāuzņemas atbildība par savu datu dublēšanu. Piemēram, ja kāds uzņēmuma darbinieks netīšām izdzēš failu no Teams, diemžēl nav iespējas piezvanīt uz Microsoft biroju un pieprasīt faila atjaunošanu. Tas ir klienta pienākums – savlaicīgi veidot rezerves kopijas, lai vajadzības gadījumā datus atgūtu.
Uzņēmums Primend, kas nodrošina profesionālus un efektīvus IT pakalpojumus visā Baltijā, rūpīgi seko līdzi arī tam, lai klientu vērtīgie dati būtu pastāvīgā drošībā. Vai zini, kādi ir galvenie iemesli uzņēmuma datu aizsardzībai? Lūk, 6 potenciāli riski, kurus var “apdrošināt”, ieviešot uzņēmumā kvalitatīvu satura dublēšanas risinājumu rezerves kopijām.
1. iemesls: netīša izdzēšana. Gluži cilvēcīgi jebkuram var gadīties svarīgu informāciju netīšām izdzēst vai arī kļūdas dēļ vieniem datiem uzkopēt virsū citus, attiecīgi oriģinālos datus zaudējot. Protams, ir pieejami dažādi Microsoft rīki, kas ļauj informāciju atgūt, kā piemēram, izdzēsto failu vai e-pasta ziņojumu miskastes. Tomēr ne visās situācijās tas ir risinājums, turklāt šādā formātā dati tiek glabāti tikai noteiktu laika periodu, pēc tam tos neatgriezeniski dzēšot. Tātad vienīgais drošais veids, kā tos atgūt, ir pilnvērtīgs un visaptverošs risinājums rezerves kopiju izveidei.
2. iemesls: juridiskās prasības. Daļai uzņēmumu ir vai nu ārēji noteikts pienākums vai iekšēja nepieciešamība glabāt datus noteiktu laika periodu. Turklāt, tas uzņēmumu var arī aizsargāt no juridiskām problēmām. Bez Office 365 satura dublēšanas ievērot datu uzglabāšanas noteikumus var būt ļoti sarežģīti. Tādēļ labākais veids, kā pārliecināties, ka dati tiek glabāti saskaņā ar noteikumiem vai uzņēmējdarbības prasībām, ir datus dublēt, piešķirot atbilstošu datu saglabāšanas politiku un attiecīgi nosakot konkrētus laika periodus un citas nozīmīgas detaļas.
3. iemesls: sarežģīta datu uzglabāšana. Neatkarīgi no tā, vai datu uzglabāšanas politika tiek izveidota iekšējiem vai ārējiem mērķiem, tās piemērošana var nebūt vienkāršs process. Galvenais iemesls ir centralizēta risinājuma neesamība, kas var izraisīt dažādas nekonsekvences un kļūdas. Kvalitatīvs satura dublēšanas risinājums palīdz ievērot datu glabāšanas noteikumus, attiecinot tos uz visu Office 365 pakalpojumu un lietojumprogrammu datiem vienotā un ērtā vidē.
4. iemesls: iekšējās drošības riski. Iekšējās drošības riskus parasti izraisa lietotāji ar ļaunprātīgiem nodomiem. Gana daudz dzirdēti stāsti par darbiniekiem, kuri tikuši atlaisti, un kuri pirms aiziešanas izdzēš lielu datu apjomu. Cits piemērs ir ar uzņēmumu neapmierināti darbinieki, kuri tīšuprāt bojā IT infrastruktūru. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, kas var uzlabot iekšējās drošības risku vadību, ir ieviest kvalitatīvu un visaptverošu satura dublēšanas risinājumu un izveidot datu atjaunošanas plānu. Protams, dublēšana diemžēl pilnībā neizslēdz iespēju, ka kāds no darbiniekiem tīši vai netīši varētu nodarīt kaitējumu uzņēmuma datiem, tomēr tas ievērojami palielina iespēju šādu situāciju vērst par labu.
5. iemesls: ārējās drošības riski. Līdzīgi kā iekšējos drošības riskus var izraisīt ļaunprātīgu nolūku vadīts darbinieks, tie var rasties arī ārējās pasaules ietekmē. Nu jau cilvēki arvien vairāk sāk apzināties tādus riskus kā IT infrastruktūras uzlaušana, izspiedējvīrusi un cita veida kiberuzbrukumi. Efektīvākais veids, kā tikt galā ar ārējiem uzbrukumiem, ir izveidot padziļinātas aizsardzības sistēmu. Kā tā darbojas? Tiek ieviesta virkne savstarpēji papildinošu aizsardzības mehānismu, dažādos līmeņos un apjomos. Rezultātā uzbrucējam nākas lauzties cauri tiem visiem. Ja uzbrucējs vai ļaunprātīga programmatūra iekļūst vienā aizsargslānī, cits aizsardzības mehānisms palīdz novērst uzbrukumu vai samazināt zaudējumus. Rezerves kopijas ir pēdējā aizsardzības līnija, un tām ir ļoti svarīga loma, lai veiksmīgi tiktu galā kiberuzbrukumu gadījumā.
6. iemesls: hibrīdā vide. Ja daļa uzņēmuma datu atrodas lokālajā serverī un citi mākonī, skaidrs, ka attiecīgi jāparūpējas par drošību abās vidēs. Ideālā gadījumā uzņēmumam savu datu aizsardzībai būtu jāizmanto līdzīgs dublēšanas risinājums gan mākonī, gan lokālajā vidē. Satura dublēšana var glābt situāciju arī datu migrācijas vai iekārtu bojājumu gadījumā – kad fiziskais serveris kāda iemesla dēļ pārstāj darboties, rezerves kopijas var izmantot, lai operatīvi pārvietotu datus no lokālā servera uz mākoni.
Plašākai informācijai rakstiet [email protected]