Studējošo stipendijām studējošo stipendijām valdība 11. augustā piešķīrusi papildu 5,1 miljonu eiro, kas ļaus ikmēneša valsts budžeta stipendijas apmēru palielināt no 99,60 eiro līdz 200 eiro.
Piešķirtais finansējums vairāk nekā divkāršos līdzšinējo stipendiju fonda apmēru un ļaus arī palielināt stipendiju saņēmēju skaitu par aptuveni 740 studējošajiem.
Kā viens no kritērijiem stipendijas piešķiršanai pievienots arī ienākumu mazināšanās Covid-19 ietekmē. Stipendiju apmērs pieaugs studējošajiem koledžas līmeņa programmās, bakalaura studiju programmās, profesionālās augstākās izglītības programmās, maģistra studiju programmās un rezidentiem medicīnā.
Finansējums piešķirts tikai vienam studiju gadam, un šobrīd nav lemts saglabāt šādu stipendiju apmēru arī 2021./2022. studiju gadā un turpmāk.
Finansējums stipendijām paredzēts no Izglītības un zinātnes ministrijai jau iepriekš piešķirtajiem līdzekļiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai.
Viens no aspektiem, kas visvairāk vērsa uzmanību uz finansiāla atbalsta nepieciešamību studentiem, bija Latvijas Studentu apvienības aprīlī veiktā aptauja par Covid-19 krīzes ietekmi uz studējošo ienākumiem un tam sekojošā akcija #GribuStudēt. Aptaujas rezultāti radīja bažas par situāciju augstākajā izglītībā - 11,8% respondentu norādīja, ka plāno pārtraukt studijas, jo vairs nevarēs segt studiju maksu vai ikdienas izdevumus; vēl tikpat daudzi plānoja doties akadēmiskajā atvaļinājumā, studijas pārtraucot uz laiku.
Tas skaidrojams ar šobrīd sarukušajiem ienākumiem gan ģimenēm, gan pašiem studējošiem, kā arī ir nelabvēlīgāku darba tirgus situāciju.Viens no atbalsta mehānismiem ir stipendija, ko piešķir valsts budžeta vietās studējošajiem ar augstākajiem akadēmiskajiem rezultātiem. Šobrīd stipendijas apmērs ir 99,60 eiro mēnesī, to saņem aptuveni katrs desmitais valsts budžeta vietā studējošais.
Summa nav mainījusies kopš 2004. gada, kad tika noteikts stipendijas apmērs - 70 lati.
Lai segtu ikdienas izdevumus, līdz šim aptuveni puse studējošo bija nodarbināti paralēli studijām, taču Covid-19 infekcijas radītās sociālekonomiskās krīzes dēļ šīs iespējas ir mazinājušās. Latvijas Studentu apvienība uzsver, ka lielāka stipendiju apmēra saglabāšana arī ilgtermiņā nāktu studentiem par labu un ļautu veltīt vairāk laika studijām - Latvijā gan nodarbināto pilna laika studējošos skaits, gan vidējais nostrādāto stundu skaits nedēļā ir augstāks nekā vidēji Eiropas Savienībā. Nodarbinātība mazina laiku, kas tiek atvēlēts mācībām, un negatīvi ietekmē studiju rezultātus.
Studentiem Covid-19 seku mazināšanai pieejami arī citi atbalsta mehānismi. Augstskolās norisināsies prasmju un iemaņu attīstības programma, kurā par darbu līdz 20 stundām nedēļā studentam būs iespējams saņemt stipendiju 200 eiro apmērā. Tomēr šīs programmas veiksmīga darbība atkarīga arī no augstskolu iesaistes tajā un spējas nodarbināt savus studējošos.Tāpat plānots, ka studenti no augusta vidus varēs ņemt studiju un studējošā kredītus ar valsts galvojumu, kas no šī gada pieejami bez papildu galvotāja.
Studējošā kredīta maksimālais apmērs ir 80% no minimālās mēnešalgas, kas šobrīd ir 344 eiro, savukārt studiju kredītu varēs saņemt pilnas studiju programmas maksas apmērā. Kredītus pagaidām pieteikusies izsniegt tikai Swedbank.