Ne Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), ne citas valsts pārvaldes iestādes nespēj pamatot, kāpēc tikusi mainīta interpretācija par to, kas ir profesionāls sportists, kā rezultātā pašlaik trešā labākā Latvijas vīriešu basketbola komanda Covid-19 stingro ierobežojumu laikā nevar Latvijas teritorijā piedalīties Latvijas - Igaunijas Basketbola līgas (LIBL) spēlēs.
Visas pārējās LIBL komandas - piecas no Latvijas un astoņas no Igaunijas - saskaņā ar Latvijas valdības noteikto regulējumu drīkst turpināt piedalīties sacensībās.
IZM norāda, ka "Latvijas Universitātes" (LU) komandā ir sportisti, kuri nekvalificējas profesionāla sportista definīcijai, taču nepaskaidro, kāpēc tāds regulējums ir ieviests. Iepriekšējo Covid-19 ierobežojumu laikā profesionālā sportista jēdziens šādi netika traktēts.
Līdz 15.novembrim klātienē atļautas komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensības, tostarp LIBL spēles, kurās piedalās tikai profesionāli sportisti. Saskaņā ar Sporta likuma 19.pantu profesionāls sportists ir fiziska persona, kas uz darba līguma pamata un par nolīgto samaksu gatavojas sporta sacensībām un piedalās tajās.
"Iepriekšējo ierobežojumu laikā profesionāls sportists arī skaitījās tas, kurš saņem atlīdzību, bet atlīdzības saņemšanas veids netika definēts. Šobrīd profesionāls sportists skaitās tas, kuram ir noslēgts Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrēts darba līgums," aģentūrai LETA skaidroja LU Sporta centra direktors Uģis Bisenieks.
Iepriekšējo ierobežojumu laikā LU basketbolisti varēja aizvadīt mačus Latvijā, jo, piemēram, stipendijas, apmaksātas mācības un izmitināšana arī tika uzskatīta par atlīdzību par darbu.
LU sastāvā spēlē sportisti, tostarp bijušie Latvijas jauniešu izlašu dalībnieki, kuri nolēmuši paralēli profesionālajam sportam iegūt augstāko izglītību. Viņiem tiek nodrošinātas bezmaksas mācības, stipendija un dažādi pakalpojumi.
Likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" noteikts, ka profesionālam sportistam obligāto iemaksu objekts jeb visi algotā darbā aprēķinātie ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ir 860 eiro mēnesī.
"LU komandai nav tāda finansējuma, lai slēgtu šādus līgumus. Nav tā, ka mēs negribētu [slēgt līgumus]," skaidroja Bisenieks.
Studijas LU, atkarībā no izvēlētās programmas, maksā sākot no dažiem tūkstošiem līdz pat vismaz 10 000 eiro par mācību gadu. LU komandas spēlētājiem par to nav jāmaksā. Sportistiem tiek apmaksāti arī citi izdevumi.
Pēc līdzīgas, tā dēvētās studentu sporta sistēmas tiek finansēta arī, piemēram, viena no spēcīgākajām Latvijas sieviešu volejbola komandām - "Rīgas Volejbola skola"/"Latvijas Universitāte" (RVS/LU), kā arī citas LU paspārnē esošas komandas.
LU vīriešu basketbola komandā savulaik spēlēja arī, piemēram, viens no Latvijas pieaugušo izlases tagadējiem līderiem Žanis Peiners. Pašreizējais komandas līderis Dāvids Vīksne 2018.gadā Latvijas izlases sastāvā izcīnīja Eiropas U-18 vicečempiona titulu.
IZM par radušos situāciju aģentūrai LETA nesniedza komentārus pēc būtības. Tā vietā IZM norādīja, ka visas sporta federācijas, tajā skaitā Latvijas Basketbola savienību, sanāksmē informējusi par ārkārtējās situācijas nosacījumiem. Tas pats attiecoties uz augstskolām.
Nākamo LIBL maču, kam bija jānotiek Rīgā, LU komanda ar citu Latvijas klubu "BK Ogri" aizvadīs ārpus Latvijas robežām - Igaunijas pilsētā Valgā, kur Latvijas Ministru kabineta noteikumi netiek piemēroti, liecina informācija līgas mājas lapā.
LU pagaidām ir aizvadījusi četras spēles, izcīnot trīs uzvaras un piedzīvojot vien minimālu zaudējumu pret Igaunijas spēcīgāko komandu Tallinas "Kalev"/"Cramo" ar rezultātu 67:69.
LIBL pamatturnīrā komandas līdz 20.martam aizvadīs divu apļu turnīru. Astoņas labākās piedalīsies ceturtdaļfināla sērijās, uzvarētājus noskaidrojot divu spēļu summā. LIBL čempionus paredzēts noskaidrot finālčetrinieka turnīrā. Savukārt sezonu noslēgs Latvijas un Igaunijas čempionātu izslēgšanas spēles.