Valdībai pēc iespējas ātrāk ir jāatslepeno bankas Citadele pārdošanas dokumenti, ceturtdien intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teica bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.
Viņš norādīja, ka pārdošanas procesā slepenība ir bijusi pamatota, taču pēc darījuma noslēgšanās, ņemot vērā sabiedrības neviennozīmīgo attieksmi, pārdošanas dokumenti ir jāatslepeno. «Runājot par slepenību, domāju, kā tā tam arī vajadzēja notikt. Ievēlot Saeimas deputātus, kas pēc tam ieceļ valdību, vēlētāji jau dod diezgan lielu uzticamības kredītu gan valdībai, gan Saeimai, bet, protams, pēc tam, kad darījums ir noslēgts, valdības un atbildīgo ministru pienākums ir pilnībā atskaitīties par to, kas noticis, kāpēc un kādas ir pieļautās kļūdas,» teica Dombrovskis.
Kopumā vērtējot bankas akciju pārdošanas līguma sagatavošanu un investoru izraudzīšanās procesu, bijušais ekonomikas ministrs atzina, ka process kopumā organizēts profesionāli un ieguldīts liels darbs, ko atzinīgi novērtēja arī Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.
Tāpat Dombrovsksi sacīja - visticamāk, valsts par bankas Citadele akcijām gada beigās saņems mazāk par 74 miljoniem eiro. Viņš norādīja, ka pārdošanas līgumā paredzēts, ka gala cena par akcijām tiks noteikta gada beigās un tā būs atkarīga no bankas pašukapitāla lieluma un bankas kredītportfeļa kvalitātes.
«Pārdošanas cena arī bija viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ mums bija problēmas ar Privatizācijas aģentūras valdi, ka 74 miljoni, visticamāk, nav šī gala cena. (..) Gala cena būs atkarīga no tā, vai bankas pašukapitāls būs lielāks vai mazāks par to, kas bija prognozēts. Tas galvenais jautājums, ka šī korekcija [pārdošanas gala cenas] būs negatīva,» teica Dombrovskis.
Pēc viņa teiktā, bankas pārdošana organizēta novēloti, kad līdz Eiropas Komisijas noteiktajam termiņam atlicis bija ļoti maz. «Mums būtu lielākas priekšrocības, ja būtu atkāpšanās ceļš un pircējam varētu pateikt, ka mūs neapmierina jūsu piedāvātā cena, tādēļ varam organizēt jaunu procesu. Atkāpšanās ceļa mums nebija un, protams, to zināja arī investori,» teica bijušais ekonomikas ministrs.
Dombrovskis stāstīja, ka tādēļ vienīgais instruments, kā ietekmēt cenu, bija pretendentu konkurences paturēšana. «Šādi mēs arī organizējām visu procesu, mēģinot nodrošināt maksimālu iespēju no pircēju puses, tai skaitā ģeopolitiskās puses. Taču šī konstrukcija faktiski tika izjaukta 31.jūlijā, kad valdība pieņēma lēmumu sākt ekskluzīvas sarunas ar vienu konkrētu investoru. (..) Valdībā bija balsojums un tas bija vairākuma viedoklis. Pieņemu, ka tie bija ģeopolitiskie aspekti [izvēlēties ASV investoru],» sacīja Dombrovskis, atklājot, ka starp potenciālajiem Citadeles pircējiem bija arī S.P.I. Group un Maskavas Expobank. «Mēs sapratām, ka no ģeopolitiskā viedokļa, mēs strādājām diezgan sarežģītos apstākļos, ņemot vērā Ukrainas konfliktu.
Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Privatizācijas aģentūras (PA) jaunieceltā valde trešdien parakstījusi līgumu par valstij piederošo bankas Citadele akciju pārdošanu 12 starptautisku investoru grupai un Ripplewood Advisors LLC par 74 miljoniem eiro.
Atbilstoši darījuma nosacījumiem jaunie bankas investori un līdzšinējais akcionārs Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) palielinās bankas Citadele kapitālu par 10 miljoniem eiro. «Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas Ripplewood piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju,» informēja PA.
Banka Citadele dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās Parex bankas operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par Parex bankas restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no Parex bankas tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – Citadele, bet Parex banka sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.