Ierosinājums piešķirt arī valsts neatkarības gados aizbraukušajiem latviešiem pārcelšanās pabalstus, lai tie atgrieztos Latvijā, ir jāvērtē, uzskata premjers Valdis Dombrovskis, norādot, ka ir jākoncentrējas uz to, lai cilvēkiem būtu stimuls atgriezties, nevis jāprasa pabalsts.
«Šai iecerei ir gan plusi gan mīnusi. Jebkurā gadījumā ir jāvērtē gan ietekme uz budžetu, gan riski par personu plūsmām, kas varētu mēģināt vienkārši šo pietiekami lielo repatriācijas pabalstu saņemt bez būtiska pamatojuma. Bet skaidrs ir tas, ka mums ir jāstrādā arī pie tā, kādā veidā pēc iespējas vairāk iedzīvotājiem atgriezties Latvijā,» LNT raidījumā 900 sekundes sacīja premjers, uzsverot, ka repatriācijas pabalsta ideja ir detalizētāk jāvērtē.
«Būtiskākais – ir jāstrādā, lai cilvēkiem atgriežoties Latvijā būtu darbavietas, būtu iespējas atrast pietiekami labi atalgotu darbu. Manuprāt, tas ir tas būtiskais jautājums, uz ko ir jākoncentrējas – uz ekonomisko izaugsmi, ražošanas attīstības, lai būtu darbavietas un cilvēkiem būtu stimuls atgriezties Latvijā, nevis jāprasa pabalsts,» saka Dombrovskis.
Iepriekš Īrijas latviešu nacionālajā padome (ĪLNP) aicināja valdību veicināt arī neatkarības gados aizbraukušo valsts iedzīvotāju atgriešanos, piemērojot repatriācijas likuma normas, tajā skaitā, sniedzot arī materiālus pabalstus, vēstīja laikraksts Neatkarīgā.
«Ja pašvaldību mājokļi, pabalsti, arī pabalsts ar pārcelšanos uz pastāvīgu dzīvi saistīto ceļa izdevumu segšanai un ikmēneša pabalsts 90% apmērā no minimālās darba algas, ja repatriants gada laikā pēc pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi Latvijā ir iesniedzis iesniegumu Pārvaldei un stājies uzskaitē Nodarbinātības valsts dienestā kā bezdarbnieks, būtu pieejami arī tiem, kuri no Latvijas aizbrauca pēc 1990.gada 4.maija, Latvijā atgrieztos tie tautieši, kuri kļuvuši par ekonomiskās krīzes upuriem Īrijā un citur,» skaidro ĪLNP dibināšanas iniciator, portāla baltic-ireland.ie redaktore Laima Ozola.