Kaujas mašīnas formā veidotais "DJI RoboMaster S1" piedāvā savdabīgu veidu, kā ieinteresēt bērnus programmēšanā un robotu konstruēšanā
Robotizācijai aptverot aizvien jaunas dzīves sfēras, tālredzīgākās nacionālās valstis steidz gatavot rītdienas speciālistu maiņu. Cilvēkus, kuri pratīs izgatavot, apmācīt un apieties ar robotiem. Dažviet jau bērnudārzā tiek piedāvātas robotikas un pirmo soļu programmēšanā nodarbības, un arī tehnoloģiju kompānijas dod savu artavu kopīgajā lietā.
Ar bezpilota lidaparātiem pasaules mēroga atpazīstamību ieguvusī kompānija "DJI" pērn savu produktu klāstu papildināja ar neparastu konstruktoru "RoboMaster S1". Tas palīdz dažādu vecumu interesentiem apgūt prasmes robotu būvēšanā un vadīšanā ar ieprogrammētām komandām, un delverīgus zēnus piesaista ar spēju doties tanku kaujās.
Dizains
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
"RoboMaster S1" no veikala uz jaunā īpašnieka mājām dodas izjauktā veidā. Kastē ir 46 komponentes, 101 sešu atšķirīgu izmēru skrūve un skrūvgriezis. Salikšana lielā mērā atgādina darbu ar dažas desmitgades atpakaļ populārajiem metāla konstruktoriem, kuros sastāvdaļas bija jāsavieno ar skrūvēm. Vienīgā atšķirība, ka robota sastāvdaļas ir lielākas un tās jāsavieno ar vadiem. Tādēļ ražotāja ieteicamais vecums konstruēšanai ir no 14 gadiem. Mazāki bērni, protams, var darboties kopā ar vecākiem.
Teorētiski šādās modulārās iekārtās vienu detaļu var viegli aizstāt ar citu un mainīt kā to izskatu, tā funkciju klāstu. Pagaidām gan "DJI" papildu sastāvdaļas nav sagatavojuši, taču tas nenozīmē, ka kādreiz nākotnē neieraudzīsim papildu moduļus ar jaunām spējām.
Visu sastāvdaļu savienošana un robota iedarbināšana pirmoreiz aizņem kādas 2-3 stundas. Nākamajās reizēs jau ir vieglāk, ja vispār vēl ir vēlme mašīnu izjaukt. Kad darbs galā, uz galda ir paprāvs kaujas robots ar savdabīga dizaina riteņiem ar slīpi novietotām rotējošām caurulēm uz riepu virsmas. Tas mašīnai ļauj veikli pārvietoties ne vien uz priekšu un atpakaļ, bet arī uz sāniem. Pat neraugoties uz to, ka ierīcei nav stūrēšanas mehānisma un riteņi negrozās.
3,5 kilogramus smagais "RoboMaster S1" nudien neatstāj bērnu rotaļlietas iespaidu. Tas ir 32 centimetrus garš, 24 plats un 27 augsts. Aprīkots ar kvalitatīvu videokameru, 21 LED diodi, kurās var mainīt gaismas toni, un arī diviem stobriem. Skaidrs, ka ieroči ir postoši un apzinīgiem vecākiem bērnus vajadzētu turēt tālāk pat no šaujošām rotaļlietām. Tomēr nevar noliegt, ka ražotājs ar stobru un gaismas sensoriem ir trāpījis pa auditorijas jūtīgajām stīgām. Mūsu izmēģinājuma laikā robotu ieraudzījušie pirmsskolas un sākumskolas bērni vispirms gribēja pašaudīties un tikai pēc tam pētīt, ko vēl šis robots iespēj.
Šaudīties tas prot. No viena stobra lido ārā sīkas želejas lodītes, kas iekļautas komplektā. To vākšana pa māju vecākiem galīgi var nepatikt un tas varētu būt viens no argumentiem miermīlīgiem vecākiem atteikties pirkt robotu. Jāņem vērā, ka lodīšu trieciens ir gana sāpīgs, un, lai pasargātu acis no savainojumiem, ražotājs iesaka valkāt komplektā iekļautās brilles. Pie tam lodīšu režīmā stobrs neceļas augstāk par 10 grādu leņķi, lai bumbiņas nelidotu pa gaisu.
Otra iespēja ir šaudīties ar košu gaismas staru, ko pavada griezīgs troksnis. Jo īpaši aizraujoši tas ir kaujās ar citiem tādiem pašiem robotiem, jo tie ir aprīkoti ar gaismas sensoriem, kas konstatē trāpījumu, gluži kā lāzertaga spēlē.
Vadīšana
✪✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Kad robots ir saskrūvēts, sākas nākamais iepazīšanas posms – vadīšana. Šim nolūkam viedtelefonā jāielādē "Robomaster" lietotne, kas gan pārvērš tālruni vadības pultī, gan ļauj programmēt, gan ir digitāla lietošanas pamācība.
Robotam komplektā nav tālvadības pults kā "DJI" droniem, taču to var iegādāties atsevišķi, arī trešo pušu ražotas. Iekārtas ieslēgšana un arī galvenās sastāvdaļas, piemēram, kamera un antenas, lielā mērā atgādina bezpilota lidaparātus. Līdz ar to "DJI" produktus lietojušajiem cilvēkiem darbošanās ar "RoboMaster S1" nesagādās grūtības.
Mašīnu var vadīt vairākos veidos. Vienkāršākais ir "Solo" režīms, kas sniedz iespēju ar digitālajām kontroles svirām un pogām dzenāt to visos virzienos, šaut, filmēt notiekošo un ierunāt paziņojumus, ko robots pietiekami skaļi atskaņos caur skaļruni. Šo spēju dēļ tas var kalpot par ziņnesi plašākā privātmājas teritorijā, piemēram, aizbraucot pasaukt bērnus vakariņās. Tiesa, komunikācija iespējama tikai vienā virzienā, jo mikrofona ierīcē nav. Protams, var izlīdzēties ar žestiem, jo modrā kameras acs vēro robota priekšā notiekošo. Pie tam augšējais tornis izveicīgi griežas 540 grādos un arī cilājas uz augšu un leju. Tādēļ to var atjautīgi izmantot, lai imitētu piekrītošu galvas māšana vai noraidošu papurināšanu.
"Robomaster S1" ir nasks. Sekundes laikā tas var nobraukt pat trīs metrus, tādēļ vislabāk tam likt pārvietoties pa gludu, drošu virsmu. Apgāšanās vai kritiens no augstuma var sabojāt tā antenas vai kameru. Arī ieskriešana peļķē var kaitēt kabeļiem un pieslēgvietām.
Tādēļ "Battle" režīmam, kurā var cīnīties ar tādiem pašiem robotiem, jāizvēlas atbilstošu telpu.
Izglītošana
✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 10 punkti no 10)
Interesantāka, bet sarežģītāka ir programmēšanas daļa "Lab" režīmā. "RoboMaster S1" atbalsta divas programmēšanas valodas – vienkāršo, bērniem paredzēto "Scratch" un sarežģītāko "Python". "Scratch" ir pārskatāma, lietotājiem ar angļu valodas zināšanām saprotama programma, kur darbvirsmā jāievieto vienu komandu pēc otras, un robots tās paklausīgi izpildīs. Komandu nosaukumi ir gatavi, tos tikai jāizvēlas no izvēlnes, tādēļ nav iespēju kļūdīties rakstībā. Ja bērni robotikas nodarbībās darbojas ar "Lego Mindstorms", tad viņiem šis programmēšanas veids būs saprotams. Šeit patiešām var ļaut vaļu fantāzijai un likt mašīnai izkustēties pēc sirds patikas, jo daudzie moduļi sniedz iespēju izmantot daudz un dažādas komandas.
Kad šī daļa ir apgūta, robots sniedz iespēju iemērkt kāju dziļāk programmēšanas ūdeņos ar "Python". Tā gan prasa nopietnākas zināšanas, jo komandas jāraksta pašam.
Gan lietotnē, gan DJI mājas lapā ir gana daudz pamācību video lekciju un instrukciju formā. Ar tām var iepazīties vietnēs https://www.dji.com/lv/robomaster-s1/video-courses un https://www.dji.com/lv/robomaster-s1/programming-guide.
Kamera
✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
"DJI" ir nu jau pamatīgas iestrādes kvalitatīvu videokameru un satura pārraides tehnoloģijas izstrādāšanā, tādēļ no "RoboMaster S1" tiek sagaidīta filmēšanas spēja augstā līmenī. Svarīgākajās lietās cerības tiek attaisnotas. Lai arī tankam ir tikai 5 megapikseļu kamera, tā filmē Full HD izšķirtspējā ar 30 kadriem sekundē un uzņemtais materiāls ir detalizēts un ass, turklāt tālruņa ekrānā tiek attēlots bez aizķeršanās, pat ja robots ir aizbraucis pāris desmitus metru attālumā. Tas "DJI" nevarētu būt izaicinājums, ņemot vērā, ka droni straumē video pat no dažu kilometru attāluma. Ierakstu var noglabāt kā viedtālruņa atmiņā, tā robotā ievietojamā microSD kartē.
Robota kamera ir fiksēta, nekustīga. Ja sanāk braukt pa nelīdzenu virsmu, diemžēl video kratīšanās būs labi redzama. Taisnības labad jāsaka, ka kamera atrodas vien kādus 20 centimetrus virs zemes, tādēļ tai nepaveras tik krāšņas ainavas kā lidojošajiem sugas brāļiem un diez vai atmiņu albumā gulsies daudz foto un video no šāda leņķa.
Vēl varētu pasūdzēties par vājo redzamību tumsā. Tankam nav lukturu vai nakts redzamības režīma, savukārt LED diodes ceļu uz priekšu īsti neizgaismo, tādēļ krēslā vadīšana ir apgrūtināta.
Toties ir pieejama sekošanas funkcija. Atpazinis izvēlēto cilvēku, robots tam sekos kā sunītis.
Akumulators
✪✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Robots ir aprīkots ar 2400 mAh akumulatoru, kura uzlādēšanai paredzēts paliels, bet viegls lādētājs. Zem caurspīdīga vāka paslēptā baterija jāizņem un jāievieto lādētājā, kur tā pavada aptuveni pusotru stundu. Par enerģijas stāvokli informē četras zaļas diodes.
Nemitīgi braukājot ar "RoboMaster S1", tas ar vienu uzlādi darbojas mazliet vairāk nekā pusstundu. Ja pamīšus programmējat un liekat ierīcei izpildīt sarakstītās komandas, darbības laiks krietni paildzinās, līdz pat pusotrai, divām stundām.
Gala vērtējums
✪✪✪✪✪✪✪✪✪
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
"DJI RoboMaster S1" ir brīnišķīgs produkts pirmsskolas un sākumskolas bērnu ieinteresēšanai robotikā un programmēšanā. Tas ir izveicīgs, ar labu kameru un daudzveidīgām manevrēšanas iespējām. Mazākiem bērniem sākumā būs nepieciešama vecāku palīdzība, kas ir labs iegansts kvalitatīvai laika pavadīšanai kopā. Subjektīvi daļai vecāku var nepatikt uzsvars uz šaudīšanos un fakts, ka no komplektā esošajām detaļām būtībā var uzkonstruēt tikai tanku, lai kā mainītu moduļus.
Cena "DJI Latvija" veikalā 549 eiro
Vērtējums
"DJI RoboMaster S1"
Plusi
Iespēja pašam uzkonstruēt robotu
Viegli vadāms un izveicīgs
Māca programmēšanu vienkāršā un padziļinātā līmenī
Mīnusi
Šaudīšanās ar bumbiņām ir sāpīga un piesārņo telpu
Kamera slikti «redz» pustumsā
Pagaidām moduļi ļauj izveidot tikai tanku