Ar S Pen irbuli pazīstamā Samsung viedtelefonu sērija Note savā 10.jubilejā pircējiem sarūpējusi iespaidīgu trīs fotokameru bloku.
Jau desmito gadu pēc kārtas rudens cēlienu tehnoloģiju pasaulē iezvana Dienvidkorejas uzņēmuma Samsung prezentācija, kurā potenciālajiem pircējiem un vienkārši interesentiem tiek izrādīts kārtējais Galaxy Note modelis. Jā, augusta sākumā izrādītais Note 20 pārstāv jau desmito šīs sērijas paaudzi.
Tāpat kā priekšgājēji, arī jaunākais veikums iemieso āziešu pragmatisko un konservatīvo pieeju biznesam – sniegt klientiem viņu iecienīto produktu, ik gadu to nedaudz pilnveidojot. Tas vienlaikus arī nozīmē, ka vienas sērijas ietvaros radikālas izmaiņas nav gaidāmas, lai cik ļoti to vēlētos atsevišķi tehnoloģiju baumotāji, kuri gada sākumā spekulēja par Note un atlokāmā Fold sēriju saplūšanu.
Turpinot pērn aizsākto tradīciju, arī šogad Samsung «saskaldījis» sēriju divos modeļos – Note 20 un Note 20 Ultra. Db.lv bija iespēja iepazīties ar lielāko un dārgāko no tiem.
Dizains
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Pat visi tie, kuri Note pārmet lēnu evolūciju, nevar noliegt, ka korejieši ik gadu piedomā pie katrai paaudzei raksturīga dizaina. Note 8 bija pieejams zelta krāsā, Note 9 reklāmas plakātus rotāja zilais modelis ar dzeltenu irbuli, Note 10 atpazīšanas zīme bija gaismas rotaļas mīlošais Aura Glow spīdīgais pārklājums. Pēc kā pazīsim Note 20? Pēc «mistiskā bronzas» toņa, kādā pieejams arī vienlaikus prezentētais viedpulkstenis un bezvadu austiņas. Klasikas cienītājiem ir pieejama arī melna un balta versija, tomēr bronza izskatās visinteresantāk. Matētais korpuss teicami apslēpj pirkstu nospiedumus.
Otrs redzamākais jaunums, protams, ir iespaidīgais kameras bloks. Trīs milimetrus uz āru «izlīdušais» veidojums ir ļoti līdzīgs pavasarī ieraudzītajam milzenim Galaxy S20 Ultra korpusā. Izvirzījums ir ļoti izteikts, pateicoties trīs identiska izmēra atvērumiem gana gaumīgs un emocionāli uzrunājošs, vienīgi ikdienas lietošanā traucējošs. Tas ne vien ķeras aiz kabatas, bet arī traucē lietot uz galda guļošu tālruni, jo pieskaroties ekrānam, uz kameras bloka guļošais korpuss šūpojas. Labi, ka tā apmales ir izvirzītas tālāk par lēcām. Skaidrs, ka ērtai lietošanai būs nepieciešams par kameras bloka izvirzījumu «resnāks» aizsargvāciņš, kas 8,1 milimetru korpusu padarīs vēl biezāku.
Trešā, mazāk uzkrītošā lieta ir S Pen mājvietas pārceļošana no labās puses uz kreiso, kam izskaidrojums ir pavisam vienkāršs – zem lielās kameru sistēmas irbulim vienkārši nepietika vietas. Pat neraugoties uz to, ka korpuss kļuvis par pāris milimetriem garāks. Savukārt ieslēgšanas un skaļuma pogas no neierastās kreisās malas Note 10 modelī pārcēlušās uz klasiskajam izkārtojumam atbilstošo labo malu.
208 gramus smago tālruni no abām pusēm klāj jaunākās paaudzes Gorilla Glass Victus aizsargstikls, kas esot izturīgāks par priekšgājējiem. Interesanti, ka matētā aizmugure vizuāli un pēc taustes drīzāk atgādina metālu. Neierasts ir arī tās savienojums ar metāla rāmi. Ja līdz šim ražotāji centušies radīt viengabala ilūziju, tad tagad salaiduma vietā atstāta acīmredzama sprauga. Tas gan nav traucējis saņemt augsto IP68 ūdens un putekļu noturības sertifikāciju.
Veiktspēja
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Veiktspēja Note sērijai tradicionāli ir tā lieta, kuru būtībā pat nevajadzētu iztirzāt. Samsung šo tālruni veido kā jaudas līderi, aprīkojot ar attiecīgā perioda labākajām tehnoloģijām. Šis gads nav izņēmums, lai gan tālrunis saņēmis tieši to pašu 7 nanometru arhitektūrā veidoto Exynos 990 procesoru ar diviem 2,73 GHz, diviem 2,5 GHz un četriem 2,0 GHz kodoliem, ar kādu aprīkots S20 Ultra. Tas pieejams ar trīs lielumu iebūvēto atmiņu un 12 GB operatīvo atmiņu. Mūsu rīcībā pabija vidējā versija ar 256 GB datu krātuvi, piedāvājumā ir arī divreiz lielākas un divreiz mazākas ietilpības atmiņas bloki.
Kopš pavasara tirgū nonākuši daži jaudīgi viedtālruņi no Ķīnas, tomēr Exynos procesors joprojām cēli turas veiktspējas testu rezultāta saraksta pirmajā desmitniekā. Un jaudas tam patiešām pietiek it visam, ko vien var iedomāties paveikt ar tālruni. Arī video apstrādes redaktoriem un spēlēm.
Labi vārdi kopumā jāsaka arī par ekrānā iestrādāto pirkstu nospiedumu lasītāju un sejas atpazīšanas sistēmu. Pie PIN koda ievadīšanas nācās ķerties pavisam reti. Vienīgi joprojām uz ekrānā apslēptā sensora pirkstu jāuzspiež. Dažiem citiem ražotājiem izdevies panākt, ka pietiek ar vieglu pieskārienu. Samsung šajā ziņā vēl ir, kur augt.
Nozīmīgākie uzlabojumi skāruši S Pen irbuli. Pieaudzis ar to dodamo komandu klāsts. Piemēram, tagad ar irbuļa kustībām var vadīt interneta pārlūku vai uzņemt ekrānšāviņu un uzreiz tajā veikt pierakstus. Gaisa žesti ir vienkārši, tomēr pie to došanas jāpierod. Pirmajās dienās tālrunis bieži rādīja bēdīgu «smailiju», rakstot, ka nesaprot komandu, taču laika gaitā izdevās atrast kopīgu valodu.
Ražotājs dižojas, ka arī rakstīšana kļuvusi precīzāka, jo samazināts S Pen aizkaves laiks. Te gan atkal runa ir par sekundes simtdaļām, ko nepiekasīgs lietotājs pat nepamana. Svarīgākais, ka darbība patiešām atgādina rakstīšanu uz papīra, ko papildina izteiksmīga, mākslīgi veidota zīmuļa vai flomāstera švīkāšanas skaņa. Tas nudien palielina ticamību, ka skricelējam uz papīra, nevis ekrāna.
Biznesa auditorijai svarīgs varētu būt fakts, ka šajā modelī DeX pārvērsts par bezvadu risinājumu. Tas nozīmē, ka tagad tālruni var pārvērst datorā, pievienojot tam monitoru, klaviatūru un peli bez īpašas dokstacijas. Tas patiešām darbojas un ir gana ērti, ja steidzami vajag apstrādāt kādu dokumentu vai uzrakstīt garāku tekstu.
Ekrāns un skaņa
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Pērnā gada Note 10 Plus jau bija liels ekrāns, un šā gada modelim tas «izaudzis» vēl par 0,1 collu līdz 6,9. Attiecīgi palielinājusies izšķirtspēja līdz 1440x3088 pikseļiem, lai noturētu aptuveni līdzīgu pikseļu blīvumu. Note 20 Ultra tas ir 496 uz collu, un tas ir tiešām augsts rādītājs.
Dynamic AMOLED displejs ir pievirzījies vēl tuvāk malām un tagad aizņem jau 91,7% no visa korpusa laukuma. Melnās apmales kļuvušas pavisam plānas un pat stūros telpa izmantota maksimāli efektīvi. Pat ja kādam nepatīk asās kantes, tām tomēr ir zināmas priekšrocības – vizuālajam materiālam pilnekrāna režīmā tikpat kā nekas netiek «nocirpts». Noapaļotie stūri bieži vien apslēpj pusi no reklāmu vai lietotņu aizvēršanas ikonām.
Nozīmīgākais ekrāna pienesums ir 120 Hz atsvaidzes ātrums, kas turklāt tiek aktivizēts automātiski. Tālrunis pats analizē saturu un pārslēdzas no 60 Hz divreiz ātrākā režīmā vien tad, kad ir tāda nepieciešamība. Spēļu cienītāji to novērtēs, jo autosacīkšu un sporta spēlēs attēlojums patiešām ir gludāks. Vienīgi 120 Hz atsvaidzes ātrums nāk «komplektā» ar izšķirtspējas pārslēgšanos no WQHD+ uz zemāko Full HD standartu. Savukārt šādas automātiskas pārslēgšanās pluss ir enerģijas taupīšana, jo lietotājam pašam var aizmirsties pēc spēlēšanās aktivizēt mazāk ēdelīgu ekrāna režīmu.
Kopumā displejs sniedz labāko, ko varam gaidīt no aktīvās matricas OLED tehnoloģijas. Patīkami spilgts un krāsas dažkārt ir košākas nekā dzīvē.
Patīkami pārsteidza stereo skaļruņi, kuru pieregulēšanā roku pielikuši AKG speciālisti. Skaņa ir skaļa un tīra. Tā īpaši necieš pat tad, ja aiztaisa apakšējā skaļruņa atveri, jo augšējais nav īpaši vājāks. Līdz ar to tiek atbalstīta arī Dolby Atmos tehnoloģija ar skaņas pārvietošanos.
Fotokamera
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
Gan vizuāli, gan tehniskajā izpildījumā kamera piedzīvojusi visstraujāko lēcienu, salīdzinājumā ar priekšgājēju. Ja tam galvenā attēla sensora izšķirtspēja bija 12 MP, tad šajā – 108 MP. Tā izmantošanā gan ir daži ierobežojumi, piemēram, tikai seškārtīga pietuvinājuma iespēja, kamēr standarta 12 MP režīmā var fotografējamo objektu «pievilkt» 50 reizes tuvāk.
108 MP režīmā tiek izmantota tā pati sistēma, kā S20 Ultra. Proti, deviņi pikseļi tiek «sasieti» vienā «superpikselī», piešķirot attēlam vairāk detaļu. Attiecīgi katras šādas bildes apmērs izaug līdz aptuveni 25 MB. Būtībā šis režīms noder māksliniecisku attēlu veidošanai vai arī kāda fragmenta izgriešanai no fotogrāfijas.
Runājot par tālummaiņu, kvalitatīvi attēli padodas līdz 20x pietuvinājumam. Lai ietu tālāk, tālrunis stingri jānofiksē, citādi no izplūšanas būs grūti izvairīties. Nakts režīma veikums arī lielā mērā atgādina S20 Ultra iespēto. Naksnīgas ainavas izskatās gaišākas kā patiesībā un pat pilnīgā tumsā uzņemtās bildēs var saskatīt visus objektus.
Interesantas iespējas piemeklējušas video režīmu. Tagad var izvēlēties, no kura mikrofona ierakstā ņemt skaņu. Var izvēlēties gan tālruņa mikrofonu, gan piesaistītās Galaxy Buds austiņas, kas ļoti noder, ierunājot tekstu vairāku metru attālumā no kameras. Labi darbojas arī video stabilizācijas sistēma, kas efektīvi novāc sīku drebēšanu.
Akumulators
(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)
Akumulatora ietilpība gada laikā pieaugusi nenozīmīgi – līdz 4500 mAh, kas ir par 500 mazāk nekā S20 Ultra. Tomēr kopumā Samsung izdevies līdzsvarot patēriņu, lai normālā lietošanas režīmā Note 20 Ultra darbotos pusotru dienu ar aktivizētu Always on ekrānu. To izslēdzot ir tīri labas izredzes bez īpašiem satraukumiem sagaidīt otrās darbadienas vakaru. Nepārtrauktā video atskaņošanas režīmā ierīce ar vienu uzlādi darbojās nepilnas 12 stundas.
Dīvaini, ka šis tālrunis atbalsta tikai 25W ātro uzlādi, kamēr pērnā gada Note akceptēja arī 45W. Tomēr pat šādi baterijas piepildīšanai nepieciešama aptuveni stunda un 10-20 minūtes. Toties reversās bezvadu uzlādes jauda divkāršojusies līdz 9W, lai ātrāk piepildītu austiņu futrāli.
Gala vērtējums
(Raksta autora vērtējums: 9 punkti no 10)
10.paaudzes Samsung Galaxy Note ir spēris kārtējo soli sērijas nepārtrauktajā evolūcijā. Note 20 Ultra ir labāks par visiem priekšgājējiem, pat ja dažās jomās uzlabojumi ir salīdzinoši nelieli. Šajā grupā ietilpst procesors, displejs un akumulators. Taču pirmoreiz sērijas vēsturē tālrunis ieguvis kameras bloku, ko noteikti nevar nepamanīt. Tas nedaudz traucē ikdienas lietošanā, taču kompensē ar iespaidīgu 108 MP attēla sensoru un 50x pietuvinājuma iespēju. Labas ziņas ir arī S Pen irbuļa cienītājiem – tas kļuvis ātrāks un ir izmantojams jaunu gaisa komandu došanai. Protams, inovācijām ir sava cena un Note 20 Ultra gadījumā tā jau tuvojas pusotram tūkstotim eiro.
Cena 1319 eiro
Vērtējums
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Plusi
Iespaidīga 108 MP fotokamera
Ātrāk strādājošs S Pen irbulis
Izcils ekrāns ar automātiski aktivizējamu 120 Hz atsvaidzes ātrumu
Mīnusi
Nav izmantota jaudīgākās uzlādes iespējas
Pirkstu nospieduma sensors prasa stingru spiedienu
Jaunās S Pen gaisa komandas ne vienmēr klausa
Tehniskie dati:
Izmērs: 164.8 x 77.2 x 8.1 mm
Svars: 208g
Ekrāns: 6.9 collu Dynamic AMOLED, 1440 x 3088 pikseļu izšķirtspēja
Procesors: Exynos 990 (7 nm+ astoņu kodolu 2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)
Atmiņa: 256 GB iebūvētā un 12 GB operatīvā
Operētājsistēma: Android 10 OS
Akumulators: 4500 mAh
Aizmugurējā trīskāršā fotokamera:
Galvenā 108 MP, f/1.8, 26mm (platā), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, ar optisko stabilizācijas sistēmu (OIS)
Telefoto 12 MP, f/3.0, 120mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optiskā tālummaiņa, 50x hibrīda tālummaiņa
Ultra platleņķa 12 MP, f/2.2, 13mm, 1.4µm
Priekšējā fotokamera: 10 MP, ultra platleņķa, f/2.2, 26mm, 1,22 µm, PDAF
#19/21
Tālāk galerijā: Ar "Samsung Galaxy Note 20 Ultra" foto tumsā. Šī fotogrāfija - normāls režīms.