Dienvidkorejas tehnoloģiju giganta "Samsung Electronics" darbinieki piektdien sarīkojuši pirmo streiku šajā uzņēmumā, ziņu aģentūrai AFP pavēstīja arodbiedrības vadītājs.
"Samsung Electronics" ir viens no pasaulē lielākajiem viedtālruņu ražotājiem, kā arī ražo atmiņas mikroshēmas, kuras izmanto ģeneratīvajam mākslīgajam intelektam. Uzņēmuma vadība kopš janvāra risina sarunas ar arodbiedrību par algām, taču abām pusēm nav izdevies mazināt domstarpības.
"Šodien notiek pirmais streiks "Samsung Electronics", izmantojot apmaksātu atvaļinājumu, un saprotams, ka tajā piedalās daudzi darbinieki," paziņoja Nacionālās "Samsung Electronics" arodbiedrības vadītājs. Viņš sacīja, ka ir grūti nosaukt precīzu streikojošo darbinieku skaitu, bet, aplūkojot darbavietu apmeklējumu, redzama ievērojama atšķirība no ierastā.
"Samsung Electronics" paziņoja, ka "cītīgi iesaistījies sarunās ar arodbiedrību un turpinās to darīt". Uzņēmums apgalvoja, ka streiks neietekmē ražošanu.
Aptuveni desmit darbinieki sarīkoja protesta akciju pie "Samsung Electronics" galvenā biroja Seulā, skandējot: "Cieniet darbu! Mēs nevēlamies 6,5% paaugstinājumu vai 200% prēmiju!".
Streiko galvenokārt biroju darbinieki, nevis ražošanas līniju strādnieki. Turklāt streikot paredzēts tikai vienu dienu, kas iekrīt pa vidu starp oficiālo Dienvidkorejas brīvdienu un nedēļas nogali. Tas savukārt nozīmē, ka uzņēmums, visticamāk, jau laikus koriģējis paredzamo darbinieku skaitu.
Lai gan streiks būtiski neietekmēs ražošanu, tam ir vēsturiska nozīme, ņemot vērā, ka "Samsung Electronics" gandrīz 50 gadus izvairījās no darbinieku apvienošanās arodbiedrībā, vienlaikus kļūstot par pasaulē lielāko viedtālruņu un pusvadītāju ražotāju.
Dienvidkorejas daudznozaru koncerna "Samsung" dibinātājs Ļi Bjunčuļs, kurš nomira 1987.gadā, stingri iebilda pret arodbiedrībām, sakot, ka nekad nepieļaus to veidošanos, kamēr vien būs dzīvs.
Taču 2010.gadu beigās organizatori izmantoja iespēju, ko radīja kreisi orientētā prezidenta Muna Džēina valdība un skandāls saistībā ar toreizējā "Samsung Electronics" uzraudzības padomes priekšsēdētāja vietnieka Ļi Džējona kukuļdošanas lietu, un nodibināja arodbiedrību.
Nacionālā "Samsung Electronics" arodbiedrībā ir aptuveni 28 000 biedru jeb vairāk nekā piektā daļa no kopējā uzņēmuma darbaspēka.