Lauksaimnieki iespējamo aizliegumu ģenētiski modificētai dzīvnieku barībai vērtē kā belzienu konkurētspējai, kā rezultātā uzšvirkstētu cenas; Zemkopības ministrija savā pozīcijā vēl neizlēmīga, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Eiropas Komisija (EK) likusi galdā priekšlikumus par iespēju atļaut dalībvalstīm pieņemt nacionālos lēmumus ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu organismu (ĢMO) izmantošanu pārtikā un dzīvnieku barībā. Latvijas prezidentūra ir aicinājusi EK prezentēt jauno regulas iniciatīvu 16. jūnija Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Dagnija Muceniece. Savukārt priekšlikuma izskatīšanu Padomes darba grupās uzsāks jau Luksemburgas prezidentūra. ZM ir paredzējusi Latvijas pozīciju izstrādāt un saskaņot līdz 1. jūlijam.
ĢM lopbarības iespējamā izmantošanas iegrožošana neilgi pirms ES un ASV Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības noslēgšanas raisa jautājumus par lauksaimniecības produkcijas konkurētspēju, jo ASV šādi ierobežojumi nepastāv un attieksme pret ĢMO ir nesalīdzināmi liberālāka. Pašlaik ES pārtikā un dzīvnieku barībā atļauts izmantot 58 ĢMO, to vidū kukurūzu, kokvilnu, sojas pupas, eļļas rapsi un cukurbietes.
Pašlaik ir pāragri spriest par sarunu rezultātu, jo nav vienotas nostājas starp dalībvalstīm, tāpēc lēmums būs politiska izšķiršanās, norāda Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Krista Garkalne. Kā viens no būtiskiem aspektiem «pret» ir iespējamais pārtikas cenu pieaugums, ko izraisītu proteīnbarības ar un bez ĢMO ievērojamā cenu atšķirība.
Rosina marķēt
Latvijā gaļa, piens, olas un citi pārtikas produkti tiek ražoti, izmantojot ĢMO saturošu dzīvnieku barību. Šādi produkti nav jāmarķē, un tāda ir lielākā daļa no plašam patēriņiem saražotās gaļas un piena produkcijas ne tikai Latvijā. Tas izriet no fakta, ka ĢMO saturoša dzīvnieku barība ir lētākais proteīnu avots, kuram cenas ziņā grūti atrast alternatīvu. Jāatzīmē, ka bioloģiskā lauksaimniecība nodrošina augstāku dzīvnieku labturību, tostarp neizmantojot ĢM barību lopiem un putniem. Vai konvencionālā lauksaimniecība Latvijā var attīstīties īsti brīva no ĢMO, parāda lauksaimnieku vienprātība par ierastās kārtības saglabāšanu.
Visu rakstu ĢMO ēna pār Latvijas pienu, gaļu, olām lasiet 14. maija laikrakstā Dienas Bizness.