Ja izveidotu pēdējo pāris nedēļu populārāko personu topu Latvijā, pirmajās divās vietās droši vien ierindotos uz Vankūveru aizbraukušie mūsu valsts olimpieši, kā arī tā saucamās ceturtās atmodas tautas armijas pārstāvis Neo. Ar pirmajiem situācija ir vairāk vai mazāk skaidra: vieni atgriežas mājās ar medaļām kaklā, citi — ar rūgtumu sirdī. Savukārt par Neo - personu, kas faktiski ir uzņēmusies atbildību par VID datu piesavināšanos un nopludināšanu - stāsts ir cits.
Nenoliedzami, ažiotāža ir sacelta pamatīga, taču šeit ir jāskata cēloņu un seku kopsakarība. Pirmkārt, arvien vairāk tiek uzsvērts, ka dati, kas ir nonākuši visas sabiedrības apskatei, nav nekas bīstams personām, uz kurām tie attiecas. Taču lietas būtību tas nemaina - ir kāds, kam ir izdevies uz nebēdu okšķerēties valsts institūcijas datubāzē! Un patiesībā nav jau zināms, kādus vēl datus šim Neo un viņa domubiedriem ir izdevies apskatīties. Tāpat nav skaidrs, vai VID ir vienīgā valsts iestāde, kuru ir skāris šāds liktenis — vēl jau mums ir sodu reģistrs, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde utt. Citiem vārdiem sakot, ir skaidrs, ka elektronisko datu sistēmas drošība valsts iestādēs ir gana apšaubāma. Savukārt runājot par noplūdinātās informācijas nekaitīgumu, jāteic tā - ja kāds tiek pieķerts, šiverējot svešā dzīvoklī, neviens taču nepievērš uzmanību tam, ka nozagts mazvērtīgais…
Otrkārt, uzkrītoši ir tas, cik ļoti tā saucamā Neo tēma tiek «uzpūsta», radot iespaidu, ka ir kādi noteikti politiski spēki, kas visā šajā ažiotāžā ir ieinteresēti. Šis ir kārtējo Saeimas vēlēšanu gads. Un tas nozīmē, ka kāda partija var mēģināt to izmantot sava reitinga celšanai.
Treškārt, ir vērts parunāt arī par to, kāda informācija tad ir noplūdināta. Pārsvarā gadījumu tās ir valsts un pašvaldību struktūrās strādājošo algas. Tādējādi vai nebūtu tikai taisnīgi, ja Latvijas nodokļu maksātāji zinātu, kam un cik lielu algu viņi maksā?! Var teikt, ka šis Neo ir aktualizējis jautājumu par to, kas ir un kas nav izpaužams. Publiskajā vidē taču ir zināms, cik lielu algu saņem Valsts prezidents vai Latvijas Bankas vadītājs. Tad kāpēc šāda informācija nevarētu tikt publiskota, piemēram, arī par visiem pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme, kā arī citu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību darbiniekiem?!
Un ceturtkārt… Jau pāris nedēļas ir zināms, ka minētie dati ir noplūdināti, ka kaut kur figurē tāda ceturtās atmodas tautas armija un tās «runasvīrs» Neo, kurš pilnīgā mierā sazinās ar sabiedrību, izmantojot internetu. Vienīgi nav skaidrs, kā var būt, ka joprojām nav ziņu par to, ka mūsu valsts drošības dienesti būtu šo cilvēku vismaz izskaitļojuši. Tas lielā mērā ļauj aizdomāties ne tikai par jau minēto datu drošības jautājumu, bet arī to, cik efektīvi mūsu valsts ir (ne)spējīga novērst dažādas kataklizmas.