Lai vismaz kaut kādā mērā risinātu naudas deficīta problēmu Latvijā, derētu apsvērt ideju ieviest obligāto veselības apdrošināšanu. Respektīvi, arī cilvēkiem vajagot savu OCTA. Šādu domu šonedēļ izteicis finanšu ministrs Einars Repše.
Pirmkārt, mēs jau maksājam sociālo nodokli, no kura noteikta daļa tiek atvēlēta veselības aprūpei. Tātad, ieviešot veselības OCTA un nesamazinot socnodokli, cilvēks par vienu un to pašu pakalpojumu maksātu dubultā. Otrkārt, šādu maksājumu varbūt varētu ieviest vien tādā gadījumā, ja veselības aprūpes pakalpojumi Latvijā būtu brīvi pieejami, nevis darbotos princips: jums nepieciešamo valsts apmaksāto pakalpojumu varam piedāvāt pēc 4 mēnešiem, bet, ja maksāsiet no savas kabatas pēc pilnas programmas — kaut vai rīt. Spriedelēšana par šādas OCTA ieviešanas iespēju vien pierāda, ka mūsu valsts amatpersonas negrib vai nespēj saprast, ko nozīmē jēdziens efektīva naudas tērēšana.
Patiesību sakot, notiekošais atgādina kaitīgiem ieradumiem pārpilna bomža dzīvesstāstu: komunālajiem maksājumiem, normālam apģērbam un pārtikai naudas nepietiek, bet polšam — vienmēr laipni! Proti… VID šonedēļ skaidri norādīja, ka nemaz tik daudz naudas valsts kabatā šobrīd netrūkst — šā gada 1. ceturkšņa rezultāti uzrāda tikai 23.1 milj. Ls mazāk nodokļu ieņēmumos, nekā plānots. Jāsecina, ka nevis naudas trūkums ir šīs valsts galvenā problēma, bet gan ačgārnā pieeja tās tērēšanā. Tiek spriests, ka varētu ieviest OCTA cilvēkam, ceļu vajadzībām šogad vien nogriezt 47 milj. Ls, ka jātērē mazāk naudas ES fondiem, utt. Tajā pašā laikā valsts joprojām neatsakās uzturēt veselu baru dažādu aģentūru, par kuru lietderību, tā saucamo sauso atlikumu no to darbības ir stipri vien pagrūti spriest, tiek slēgti auto nomas līgumi par mežonīgām summām utt. Piemēram… No apmēram 500 miljoniem latu veselības aprūpes budžeta nozares vadībai šobrīd atvēlēti 4,2 milj. Ls gadā, veselības aprūpes valsts aģentūru finansēšanai - 22 milj., bet 16 milj. iedalīti kvalitātes atbilstības un ekonomiskajam novērtējumam, kā arī tirgus uzraudzībai, ar ko nodarbojas VOAVA, Veselības inspekcija un VSMTA. Kopā tas ir 41 milj. Bet ietaupījums no reorganizācijas gadā tiek lēsts tikai ap 5 milj. Ls. Katrs uzņēmējs pateiks, ka veiksmīga biznesa pamatā ir māka gan naudu pelnīt, gan arī to prasmīgi iztērēt. Bet valsts aparātā strādājošajiem to laikam jau nav lemts saprast.