Vienai no Latvijas jaunāko laiku vēsturē nenoliedzami kolorītākajām valsts iestādēm - Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) - šajās dienās aprit 10 gadu.
Tās pašreizējie līderi ir skaļi paziņojuši, ka desmit gadus esot atklāti cīnījušies par nākotni bez korupcijas. Skan, protams, skaisti, taču, vērojot KNAB darba rezultātus no malas, jāteic, ka paveras nedaudz cita aina. Turklāt jāuzsver - vērojot tieši rezultātus, nevis peripetijas, kad vienas iestādes darbinieki ilgstoši galveno uzmanību velta cīņai paši pret savu vadītāju.
Kāds tad ir KNAB 10 gadu darba sausais atlikums? Jā, nenoliedzami ir bijušas dažādas skaļas aizturēšanas un kratīšanas (vai to mēģinājumi), taču ar reāliem notiesājošiem spriedumiem ir tā paknapāk. Tā dēvētajā Daimler lietā jau ilgstoši ir viens aizturētais, kurš vienkārši pūst cietuma sienās, un nekādas informācijas par šo lietu vairs nav. Bijušie a/s Latvenergo šefi apsūdzības gaidīja vairāk nekā gadu pēc aizturēšanas, izraisot pat runas kuluāros, ka vispirms ir bijusi viņu aizturēšana un tikai pēc tam sākta pierādījumu vākšana. Šādus piemērus varētu minēt vēl. Taču «kronis» visam nenoliedzami ir tā dēvētā Rīgas domes amatpersonu lieta, kuras ietvaros pat ir notiesājoši spriedumi kādreizējiem Pilsētas attīstības departamenta vadītājiem Vilnim Štramam un Pēterim Strancim, kā arī vēl vienai bijušajai pašvaldības amatpersonai Raimondam Janitam. Vienkārši sakot, KNAB darbinieki bija izsekojuši, kā Janita aiznes naudu Štramam, bet pagaidīt, līdz viņš to nogādā tālāk ievērojamāka līmeņa spēlētājiem, nekādi nevarēja. Toties bija šovs ar minēto trīs darboņu aizturēšanu. Citiem vārdiem sakot, visi priecājas par izpildītāju, nevis organizatoru «iesēdināšanu». Vēl jau droši vien jāmin arī tā dēvētā oligarhu lieta, par kuras iespējamajiem apsūdzētajiem vispār nekas nav dzirdams.
Bet ko nu par tik smagām lietām - vēl jau KNAB kompetencē ietilpst politisko partiju un to priekšvēlēšanu tēriņu kontrole. Kā smagākie droši vien jāmin pāris gadījumi, kad KNAB pāris partijām pārmeta pārāk lielu naudas tērēšanu priekšvēlēšanu kampaņām. Var teikt tā - tika parādīts, ka knābis ir, bet ieknābt īsti nevar. Proti, abas partijas tika nolikvidētas, to kādreizējie lēmumu pieņēmēji staigā uz brīvām kājām un nemaz neizjūt satraukumu par to, ka kādreiz būtu kaut ko pārtērējuši. Vienkārši sakot, attiecībā uz KNAB darbu un tā rezultātiem rodas nepabeigtības izjūta. Jā, ir ierosinātas lietas, ir aizturēšanas, bet efektīvu rezultātu nav.
Un vēl... Kāds no bijušajiem KNAB vadītājiem nesen publiskajā telpā minēja - viens no šā biroja sasniegumiem ir tas, ka no tā baidās. Vēsturiski tauta ir baidījusies no VDK un vēl viena otra labi zināma veidojuma, kas bija slaveni galvenokārt ar realizētajām represijām, turklāt bija uzticīgi un strādāja roku rokā ar vienu vadošo politisko partiju. KNAB tomēr vajadzētu būt institūcijai, kuru respektē, nevis baidās. Cerams, to izdosies sasniegt vismaz nākamajos 10 gados.