Vairāki ārējie un iekšējie faktori mūsu valsts attīstību var krietni vien piebremzēt, lai arī baisākās prognozes par 10% lielu IKP kritumu, visticamāk, nepiepildīsies.
Neskatoties uz iepriekš izteiktajām ļoti negatīvajām prognozēm par Krievijas un Ukrainas konflikta ietekmi, jāsecina, ka izpaliekot tālākai eskalācijai, Krievijas un Ukrainas konflikts un Krievijas rubļa devalvācija Latvijai tiešā veidā varētu nozīmēt dažu tūkstošu darba vietu zaudēšanu, piemēram, zivrūpniecībā, kurām, kā jau daudzkārt izskanējis, bijušās PSRS valstu tirgi veido galveno vai pat visu noieta daļu. Protams, šo dažu iedzīvotāju tūkstošu ekonomiskā dīkstāve nespēj atstāt būtisku ietekmi uz kopējiem tautsaimniecības procesiem, taču, kā zināms, piliens pie piliena var izraisīt ne tikai nelielu straumīšu veidošanos, bet arī iespaidīgu viļņošanos un tas šogad lielā mērā varētu būt attiecināms uz mūsu valsts ekonomiskajiem procesiem. Krievijas un Ukrainas notikumu sakarā var prognozēt bremzēšanos ne tikai zivrūpniecības un citos no bijušās PSRS valstu pieprasījuma atkarīgajos tautsaimniecības segmentos, bet arī Latvijas darba tirgū kopumā. Tieši augošā nodarbinātība, līdz ar to arī pieaugošie iedzīvotāju tēriņi līdz šim bija viens no galvenajiem dzinuļiem mūsu valsts ekonomikas kāpumā. Taču, tā kā tagad šī faktora pozitīvā ietekme būs mazāka, ir ļoti ticams, ka nākamo ceturkšņu gaitā ar patēriņu saistīto nozaru izaugsme varētu kļūt nedaudz lēnāka. Dažādās nozarēs tempi atšķirsies un, piemēram, būvniecība aizvien varētu saglabāt strauji augošas nozares dinamiku, taču, piemēram, mazumtirdzniecība vai viesnīcu un restorānu bizness (daļēji Krievijas tūristu apsīkuma dēļ) varētu augt lēnāk nekā līdz šim.
Ar patēriņu saistīto nozaru izaugsmi lielā mērā negatīvi varētu ietekmēt inflācijas faktors. Tiesa, tas notiks nevis izdaudzinātās eiro ieviešanas, bet gan globālu cenu pārmaiņu dēļ. Ārvalstu notikumu kontekstā dzīves dārdzība Latvijā šā gada aprīlī salīdzinājumā ar martu ir pieaugusi par pusprocentu. Straujāks cenu kāpums mēneša laikā tika fiksēts šā gada sākumā, kad cenas salīdzinājumā ar decembri bija pakāpušās par 0,6%. Taču atšķirībā no gada sākuma, kad kāpumu izraisīja vienreizēja cenu apaļošana, tagad dzīves dārdzības pieaugums var būt ievērojami pamanāmāks. Tas galvenokārt ir saistīts ar lauksaimniecības produktu cenu kāpumu pasaulē, kura ietvaros, piemēram, cūkgaļas cena Čikāgas preču biržā kļuvusi apmēram pusotru reizi dārgāka nekā pagājušā gada beigās. Citu lauksaimniecības preču cenu kāpums ir mazāk iespaidīgs, taču pietiekams, lai varētu runāt par vispārēju cenu kāpumu. Pagājušajā mēnesī vien pārtikas produktu cenas Latvijā ir kāpušas par 0,9%, veicinot kopējās gada inflācijas pieaugumu līdz augstākajam līmenim kopš 2012./2013. gadu mijas.
Uz šo izmaiņu fona, protams, varam atrast arī ieguvējus, piemēram, zemniekus, kuriem rodas iespēja savu produkciju pārdot dārgāk. Tāpat zināmu īslaicīgu guvumu varētu iegūt arī šā gada valsts budžets, uz dārgāku preču rēķina palielinoties PVN iekasēšanas apjomam. Tomēr šie ieguvumi nav samērojami ar zaudējumiem. Ņemot vērā to, ka iedzīvotāju rocība aizvien ir visai neliela, pēc pēdējiem CSP datiem vairāk nekā ceturtā daļa mājsaimniecību budžeta tiek tērēta tieši pārtikai. Lielāki izdevumi pārtikai, kam ļoti drīz pēc spirāles principa var sekot izdevumu pieaugums citām ikdienišķām nepieciešamībām, nozīmē to, ka samazināsies tā izdevumu daļa, ko citos ap- stākļos varētu atvēlēt ilglietošanas preču iegādei, tādējādi piebremzējot arī kopējo valsts ekonomikas izaugsmi.