Vispirms tiek atrasti tirgi un tad tiem tiek ražotas preces. Latvijas politiķi piedāvā, ka varētu arī otrādi, tomēr ekonomikas loģika šādām manipulācijām nepadodas
Ģeopolitiskajā kontekstā viens no Latvijas politiķu pēdējā laikā ļoti bieži skandētiem vārdu savirknējumiem ir «tirgus diversifikācija». Izteiksmes formas atšķiras, bet galvenā vadošo politiķu paustā doma ir tāda: ko jūs, uzņēmēji, tagad žēlojaties, vajadzēja meklēt citus tirgus, nevis Krieviju. Viņiem piebasē arī vairāki ļoti neatkarīgi eksperti un vienkārši objektīva viedokļa paudēji, kas gan, kāda sagadīšanās, paši neko neražo un naudas pelnīšana šiem cilvēkiem asociējas vienkārši ar algas «ieripošanu» kontā konkrētā datumā. Daļa no viņiem savu atalgojumu saņem no turīgām ES institūcijām, Latvijā viņus nemaz tik bieži neredz, bet tas jau netraucē spriedelēt un gudri pamācīt.
Starp valdības ierosinātajiem atbalsta mehānismiem Krievijas sankciju skartajiem uzņēmumiem mēs atrodam papildu piešķiramus 5 miljonus eiro jaunu eksporta tirgu rašanai. Kā skaidrojis ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, jaunu tirgu meklēšanai varētu tikt mainīta stratēģija – no līdzšinējām īsajām vizītēm konferencēs un izstādēs uz vismaz pāris mēnešu ilgu nozaru ekspertu uzturēšanos mērķa valstīs. Starp mērķa valstīm pārtikas produktiem Ekonomikas ministrija redz Ķīnu, Japānu, Meksiku, Honkongu, Singapūru, Apvienotos Arābu Emirātus, Azerbaidžānu, Kazahstānu un Uzbekistānu. Savukārt autopārvadātājiem tā iesaka pārorientēties uz Balkānu valstīm, Vidusāzijas un Kaspijas jūras reģiona valstīm, kā arī uz citām Austrumeiropas valstīm. Nav gan saprotams, kā ministrija to iztēlojas praktiski. Vai tiešām Ekonomikas ministrijā kāds tik naivi iedomājas, ka vietējie autopārvadātāji šajās valstīs to tik vien gaida kā konkurentus no Latvijas? Vai varbūt tas tiek stāstīts, lai mēģinātu faktisko situāciju apgriezt kājām gaisā? Realitātē Latvijas pārtikas ražotāji un arī autopārvadātāji jau tagad izjūt konkurenci no kaimiņvalstīm, kuru uzņēmumi tāpat cieš no Krievijas sankcijām un dara visu, lai savu ieņēmumu kritumu kompensētu, tajā skaitā uz Latvijas rēķina. Uz šī fona piedāvājums bez tālākiem paskaidrojumiem – še, jums Arābu Emirāti vai Balkāni, izklausās, mazākais, nenopietni. Tikpat nenopietni izrādās ir arī Vjačeslava Dombrovska solījumi, ka sankciju skartajiem uzņēmumiem tiks pārskatīta uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) avansa atcelšana, pieļaujot atbrīvojumu uz 12 mēnešiem. Finanšu ministrija DB norāda, ka tieši šāda kārtība spēkā jau ir arī līdz šim un grūtību gadījumā UIN avansa maksājumi var tikt samazināti līdz pat 0. Nekompetence vai apzināts blefs, cenšoties uzspodrināt savas priekšvēlēšanu spalvas? Tad ko mēs varam sagaidīt no pārdalītajiem 5 miljoniem eiro ilglaicīgām, pagaidām nezināmu ekspertu ārzemju vizītēm? Vispirms ir jābūt konceptam, kāpēc tieši šīs valstis, ko tajās var iegūt Latvijas uzņēmēji, nevis tikai jāvadās pēc eksotiskiem nosaukumiem, dodot kādam «ekspertam» iespēju tajās trīs mēnešus par valsts naudu padzīvot un pēc tam atrakstīties ar formālu atskaiti, kuras pēcāk varēs apkopot mapē ar nosaukumu «jauno tirgu meklēšana».
Reālajā ekonomikā uzņēmumi ražo preces konkrētam tirgum: piemēram, Krievijā labi zināmās šprotes vai biezpiena sieriņus. Ir bezcerīgi domāt, ja nebūs Krievijas, tad šo pašu produkciju ēdīs, teiksim, Japānā. Ražotāji, kas ir mēģinājuši savu produkciju pielāgot dažādiem tirgiem, pastāstīs, ka jaunu tirgu iekarošana prasa gadus un ļoti lielus ieguldījumus, pirms ir iespējams cerēt uz vismaz kaut kādu atdevi. Jauni tirgi no uzņēmēju puses tiek un tiks meklēti. Protams, tradicionāli Rietumeiropā bizness jaunus tirgus iekaro roku rokā ar politiķiem, kas no savas puses intensīvi veicina sadarbības rašanos, vienlaikus nodrošinot biznesam draudzīgu, nebirokrātisku un tiesisku vidi arī savā valstī. Taču šajā Latvijas valdībā ministri diemžēl ir tādi, kādi ir – par praktisko uzņēmējdarbību viņiem acīmredzot nav pat vārgas nojausmas. Vienīgais, ko varētu tiešām lūgt nevelt vainu par savām neizdarībām uz uzņēmējiem un ar saviem pirmrind nieku izsaucieniem pēc aizvien jaunām sankcijām pret Krieviju neeskalēt situāciju vēl tālāk.