Bez krievu valodas zināšanām darba tirgū esot grūti konkurēt, raksta Diena. Personāla atlases speciālisti norāda, ka valodas nezināšana ir klupšanas akmens daudziem Latvijas iedzīvotājiem.
Krievu valodu pārsvarā nepārvalda divas cilvēku grupas – trimdas latvieši un jaunieši, kas skolā sākuši mācīties jau pēc neatkarības atgūšanas, kad krievu valoda vairs nebija obligātais mācību priekšmets. Personāla atlases speciālisti norāda, ka problēmas ar krievu valodu esot cilvēkiem līdz trīsdesmit gadu vecumam.
«Ļoti liela,» tik īsa ir CVO Recriutment&Simplika vecākās konsultantes atbilde Dienai uz jautājumu, cik liela ir krievu valodas loma darba tirgū. Eksperti norāda, ka īpaši būtiskas krievu un ļoti bieži arī angļu valodas zināšanas ir apkalpojošajā jomā, lai nodrošinātu pakalpojuma kvalitāti.
Taču krievu valodas zināšanas tiek prasītas arī profesijās, kur tiešas saskares ar klientu nav. Piemēram, putnu un dzīvnieku kontroles speciālistam lidostā Rīga tās prasa, jo šim amatam esot saistoši starptautiskās aviācijas organizācijas dokumenti, kas esot krievu valodā. Bieži gan gadoties, ka krievu valodas nezināšana galu galā neesot izšķirošais faktors.
Diena arī pārliecinājās, ka ir vakances, kur krievu valodas nepratējus nepieņem. Laikrakstam tika atteikta grāmatveža vieta, turklāt uzņēmumi, kas meklēja šefpavāru, juristu, parādu piedziņas aģentu, autoatslēdznieku pat neesot atbildējuši.
Eksperti norāda, ka prasība pēc krievu valodas bieži saistīta arī ar to, ka uzņēmuma iekšējā saziņas valoda ir krievu, un šādu uzņēmumu esot diezgan daudz.