Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" (Conexus) pārvadītais dabasgāzes apjoms 2020. gada pirmajā pusgadā pieaudzis par 15%, salīdzinot ar 2019. gada periodu, un sasniedzis 17 TWh, liecina uzņēmuma finanšu pārskats par gada pirmajiem sešiem mēnešiem.
Conexus 2020. gada pirmajā pusgadā nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas un kaimiņvalstu vajadzībām. Gan dabasgāzes pārvades, gan uzglabāšanas segmentos šajā pusgadā sasniegti augstāki darbības rādītāji kā iepriekš, ko pozitīvi ietekmējusi vienotā dabasgāzes tirgus atvēršana 1. janvārī, informē uzņēmumā.
Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums "Balticconector", kas tika atklāts pērn un iekļaujas vienotajā dabasgāzes tirgū, bijis viens no faktoriem apjoma pieaugumam pārvades segmentam, radot iespēju piegādāt dabasgāzi Somijas lietotājiem 4,4 TWh apmērā. Tajā pašā laikā netipiski siltie laika apstākļi Latvijā būtiski ietekmēja dabasgāzes pieprasījumu apkures vajadzībām, kā rezultātā pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijas vajadzībām samazinājies par 19% salīdzinājumā ar pērnā gada periodu, un sasniedzis 6 TWh. Neskatoties uz to, kopumā pārvadītais dabasgāzes apjoms gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar 2019.gadu ir pieaudzis par 15%, sasniedzot 17 TWh.
Jānis Eisaks, Conexus valdes priekšsēdētājs, komentē: "Šī gada pirmais pusgads ir iezīmējis pozitīvas pārmaiņas abos mūsu darbības segmentos. Līdzās izdevīgākām dabasgāzes cenām, būtisks rezultātus ietekmējošais faktors ir bijis vienotais tirgus un tajā esošo valstu savstarpējā integrācija."
Pateicoties vienotā tirgus darbībai, uzglabāšanas segmentā pieaugusi interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuves piedāvātajiem pakalpojumiem. To apliecina tirgus dalībnieku veikto rezervāciju apjoms nākamai 2020./2021. gada dabasgāzes iesūknēšanas sezonai, kas 7 reizes pārsniedza kopējo krātuves kapacitāti, kas nākamajā sezonā noteikta 21,525 TWh apjomā.
Tāpat gada sākumā Conexus trešo reizi organizēja izsoli par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2020./2021. gada sezonā, kas nepieciešama Latvijas dabasgāzes apgādes nodrošināšanai enerģētiskās krīzes laikā vai valsts apdraudējuma gadījumā. Saņemtie piedāvājumi salīdzinājumā ar pērno gadu būtiski pārsniedza nepieciešamo izsoles apjomu, tādējādi būtiski samazinot izsoles kopējās izmaksas. Tā rezultātā no 2020. gada 1. oktobra līdz 2021. gada 30. septembrim par 4,9% samazināsies maksa par izejas punkta izmantošanu Latvijas dabasgāzes lietotāju apgādei.