Uzņēmumu bankrotu skaits Latvijā pērn krities par 12,4% un Igaunijā par 10,9%, turpretī Lietuvā pieaudzis par 35,2%, liecina starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface apkopotā informācija.
Kopumā uzņēmumu maksātnespēju skaits 2016. gadā Centrālās un Austrumeiropas (CAE) valstu reģionā sarucis par 6%. Reģiona izaugsmi veicinājusi labvēlīga makroekonomiskā vide, lielā mērā pateicoties pozitīvai ainai darba tirgū ar zemākiem bezdarba līmeņa rādītājiem un algu kāpumu.
«Paredzams, ka kopējais bankrotu skaits reģionā turpinās sarukt arī šogad un nākamgad. Pozitīvs signāls uzņēmumiem ir IKP izaugsmes kāpums un investīciju atveseļošanās. Attiecīgi jauni infrastruktūras projekti, stabili mājsaimniecību patēriņa ieguldījumi un ārvalstu tirgu attīstība būs atbalsts mūsu reģiona ekonomikas izaugsmei. Vienlaikus gan jāņem vērā, ka maksātnespēju statistika ne vienmēr atspoguļo reālo situāciju, tādēļ ikvienam uzņēmumam būtu patstāvīgi jāanalizē maksājumu disciplīna tirgū,» atzīmē Coface Baltics direktors Mantvīds Štareika (Mantvydas Štareika).
Coface norāda, ka vairāk nekā divkāršu bankrota skaita pieaugumu pērn piedzīvojusi Ungārija (+ 56,9%), un tas ir lielākais maksātnespēju skaita kāpums reģionā. Bankrotu skaita pieaugumu Lietuvā ietekmējis Valsts nodokļu inspekcijas un Sociālā fonda veiktais «tīrīšanas» process, atbrīvojot tirgu no uzņēmumiem, kas realitātē bijuši maksātnespējīgi jau ilgāku laiku. Tikmēr būtiskākais bankrotu skaita sarukums reģistrēts Bulgārijā (- 35,6%).
Attiecībā uz konkrētām nozarēm sarežģītākā biznesa vide visā reģionā ir būvniecības sektorā. Igaunijā, Krievijā un Ungārija būvniecības uzņēmumu bankroti veido vairāk nekā 20% no kopējā maksātnespēju skaita.