Ar stingrākiem nosacījumiem izmaiņu veikšanai kapitālsabiedrībās un dalībnieku reģistrācijai, kā arī speciālu tiesvedības kārtību plānots ierobežot uzņēmumu prettiesisku pārņemšanu jeb reiderismu.
Ārvalstu investoru un uzņēmēju atbalstītie grozījumi Komerclikumā, Civillikumā un Uzņēmumu reģistra likumā nodoti izskatīšanai Saeimas komisijās. Viens no biežāk sastopamiem veidiem kapitālsabiedrības prettiesiskai pārņemšanai ir izmaiņas tās pārvaldes institūcijās, jo īpaši SIA valdes sastāvā vai AS valdes un padomes sastāvā, klāsta likumprojekta sagatavotāja Tieslietu ministrija (TM), skaidrojot, ka nepieciešams paredzēt stingrākas prasības saistībā ar pieteikumiem Uzņēmumu reģistrā (UR) par izmaiņām kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijās. Tāpat prettiesiskai sabiedrības pārņemšanai tiek izmantota arī citu izmaiņu veikšana, piemēram, izmaiņas pamatkapitāla apmērā. Līdz ar to ir nepieciešams stiprināt prasības arī par citu pieteikumu un dokumentu iesniegšanu UR.
Piedāvātie grozījumi Komerclikumā paredz, ka paraksti uz kapitālsabiedrības pieteikuma obligāti būs jāapliecina notariāli gadījumos, ja tiks pieteiktas būtiskas izmaiņas, bet brīvprātīgi – ja tas paredzēts statūtos. Obligāta parakstu notariāla apliecināšana ir paredzēta, ja reģistrācijai pieteiktas izmaiņas kapitālsabiedrības padomes, valdes vai likvidatoru sastāvā vai valdes locekļu pārstāvības tiesībās.
SIA dalībnieku sapulces protokola parakstīšanai rosināts noteikt papildu prasību – papildu sapulces vadītājam un protokolistam ar savu parakstu protokola pareizību apliecina arī vismaz viens sapulces ievēlēts dalībnieks. Identiska prasība paredzēta arī attiecībā uz SIA dalībnieku sapulces lēmumu, kas iesniedzams UR. Savukārt akcionāru sapulcei likumprojektā tiek samazināts minimālais akcionāru skaits, kas apliecina protokola pareizību. Lai prasība par dalībnieka pareizības apliecinājumu protokolam būtu efektīva arī gadījumos, ja kapitālsabiedrība iesniedz minēto dokumentu atvasinājumu, tad arī atvasinājumu pareizību apliecina tās pašas personas, kas parakstīja oriģinālu. Tādējādi varētu novērst gadījumus, ka valde var ļaunprātīgi iesniegt nepatiesu vai faktiskajai situācijai neatbilstošu protokola vai lēmuma atvasinājumu.
Vēl grozījumi Komerclikumā paredz iespēju uzņēmumam brīvprātīgi statūtos noteikt, ka personas paraksts uz protokola vai lēmuma oriģināla, vai atvasinājuma apliecināms notariāli. Papildus kapitālsabiedrība var brīvprātīgi statūtos paredzēt, ka dalībnieku sapulces norisi apliecina zvērināts notārs.
Grozījumi Civilprocesa likumā savukārt paredz noteikt speciālo tiesvedības kārtību lietās par kapitālsabiedrības dalībnieku sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem. Kārtībai par pamatu izmantots regulējums, kas noteikts lietās par maza apmēra prasībām, nosakot pirmās instances un kasācijas instances modeli. Paredzēts, ka strīdus par kapitālsabiedrības dalībnieku sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem izskatīs Jūrmalas pilsētas tiesa. Vienas tiesas noteikšana veicina vienotas tiesu prakses veidošanos un tās stabilitāti, kā arī nodrošina iespēju augstākai tiesas procesa kvalitātei, skaidro TM. Plānots, ka speciālajā tiesvedības kārtībā lietas sāks izskatīt no 2012. gada 1. jūlija.