Reiderisma riskam jeb ļaunprātīgai uzņēmuma pārņemšanai visvairāk ir pakļauti lieli uzņēmumi ar ievērojamiem aktīviem un daudziem dalībniekiem, šodien Latvijas Darba devēju konfederācijas un Bunkus advokātu biroja rīkotajā diskusijā par reiderismu sacīja zvērināts advokāts Mārtiņš Bunkus.
Pēc advokāta sacītā, reiderisma riskam ir arī pakļauti uzņēmumi, kuros dalībnieku vidū valda strīdi un nesaskaņas, tāpat riska grupā ir uzņēmumi ar lieliem aktīviem, kas nonākuši finansiālās grūtībās. Ļaunprātīga uzņēmuma pārņemšana draud arī uzņēmumiem, kuriem ir vērtīgi aktīvi, tomēr to saimnieciskā darbība nenotiek gana aktīvi.
Bunkus advokātu biroja jurists Edvīns Draba skaidroja, ka «korporatīvais reiderisms» ir amerikāņu biznesa termins, ar kuru apzīmē likumīgu uzņēmuma akciju vai kapitāla daļu iegūšanu un turpmāku balsstiesību izmantošanu ar nolūku gūt īstermiņa ienākumus uz uzņēmuma ilgtermiņa attīstības rēķina. Savukārt postpadomju valstīs reiderismu iedala gan likumīgajā, gan nelikumīgajā.
Pēc Drabas stāstītā, reiderisms var izpausties kapitāla daļu iegūšanā, dokumentu viltošanā un prasības celšanā pret uzņēmumu.
Iespējamas dokumentu viltošanas gadījumā jurists iesaka uzņēmējiem vērsties policijā un pie valsts atzīta tiesu eksperta. Savukārt, saņemot apstiprinošu eksperta atzinumu par viltojumu, tas steidzami jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā.
Draba norādīja, ka reiderismu apgrūtina skaidri noteikta uzņēmuma pārvaldes kārtība, noregulētas dalībnieku savstarpējās attiecības, uzņēmuma reģistrācijas informācijas monitorings, caurredzama īpašuma struktūra un adekvāta uzņēmuma kapitalizācija, kā arī juridiskās adreses kontrole.
Jau ziņots, ka valdība 22.maijā atbalstīja virkni grozījumu likumos, kuru mērķis ir ierobežot reiderismu.
Tieslietu ministrijas (TM) rosinātie grozījumi Komerclikumā paredz virkni grozījumu attiecībā uz izmaiņu veikšanu kapitālsabiedrībā, daļu pāreju un dalībnieku reģistrāciju.
Kā norāda TM, izmaiņas kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijās, jo īpaši SIA valdes sastāvā vai AS valdes un padomes sastāvā, ir viens no biežāk sastopamajiem veidiem kapitālsabiedrības prettiesiskai pārņemšanai. Līdz ar to ir nepieciešams paredzēt stingrākas prasības saistībā ar pieteikumiem Uzņēmumu reģistram (UR) par izmaiņām kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijās. Prettiesiskai sabiedrības pārņemšanai tiek izmantota arī citu izmaiņu veikšana, piemēram, izmaiņas pamatkapitāla apmērā. Līdz ar to ir nepieciešams stiprināt prasības arī par citu pieteikumu un dokumentu iesniegšanu UR.
Saskaņā ar piedāvātajiem grozījumiem paraksti uz kapitālsabiedrības pieteikuma būs jāapliecina notariāli gadījumos, ja tiks pieteiktas būtiskas izmaiņas vai ja tas paredzēts statūtos.
Likumprojektā obligāta parakstu notariāla apliecināšana ir paredzēta, ja reģistrācijai pieteiktas izmaiņas kapitālsabiedrības padomes, valdes vai likvidatoru sastāvā vai valdes locekļu pārstāvības tiesībās.
Paredzētas arī izmaiņas attiecībā uz tiem gadījumiem, kad pieteikumu par dalībnieku maiņu UR iesniedz valde. Patlaban valde iesniedz pieteikumu, kuram pievieno precizētu dalībnieka reģistra eksemplāru vai citu pierādījumus, kas apliecina daļu pāreju, piemēram, tiesas nolēmumu. Saskaņā ar grozījumiem turpmāk UR būs iesniedzams tikai pieteikums par daļas maiņu, taču pieteikumu būs pienākums parakstīt arī daļas atsavinātājam un daļas ieguvējam. Turklāt šo personu parakstus uz pieteikuma apliecina zvērināts notārs vai UR notārs, vai arī šīs personas pieteikums būs jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu.
Par grozījumiem likumos jālemj Saeimai.