Vai esat kādreiz domājuši, kā būtu, ja ministriju darbinieki nāktu uz darbu laikā? Mēs varētu, piemēram, nofinansēt kosmosa nozari.
Bija diezgan silta decembra diena, kad es 15 minūtes pirms oficiālā darba laika sākuma, t.i., pulksten astoņos no rīta stāvēju pie Ģertrūdes baznīcas. Vajadzētu ieiet un aizlūgt par valsti, jo tas būtu visreālākais un pragmatiskākais risinājums valsts pārvaldes efektivizācijai, bet šoreiz es skaitīju cilvēkus, kas ienāk ministrijā laicīgi, lai 8:15 kā ierakstīts ministrijas darba laikā, sāktu savu darbu. Astoņi no 204 - tieši tik cilvēku atnāca uz darbu laikā. Dati ir pārbaudāmi, jo ieejas kartes ir jānopīkstina visiem. Daļa droši vien bija atvaļinājumā, daļa - slimi, daļa - komandējumos. Un tomēr pulksten 8:15, kad sākās oficiālais darba laiks ministrijā bija ienākuši astoņi cilvēki no 204.Pēc publiski pieejamiem datiem, pirms septiņiem gadiem Latvijas ministrijās strādāja 3347 cilvēki, ieskaitot Valsts kanceleju un Pārresoru koordinācijas centru. Pēc CSP datiem, Latvijā tobrīd bija 1,95 miljoni iedzīvotāju. Šajā ministriju darbinieku skaitā nav ieskaitītas padotībā esošās iestādes vai kapitālsabiedrības. Tikai pašas ministrijas un Valsts kanceleja.
Tagad, pēc 7 gadiem, situācija ir mainījusies. Latvijas iedzīvotāju skaits ir sarucis par 4% un 2024.gada sākumā bija 1,87 miljons. Tomēr ministrijās strādājošo darbinieku skaits gluži pretēji, pieauga par aptuveni 15%. Aptuveni - tāpēc, ka es saskaitīju ministriju mājaslapās norādīto amata vietu skaitu un atalgojumu, bet tas vēl nenozīmē, ka tas ir precīzi. Kaut kur ir palikušas brīvas vakances, bet kopējo tendenci tas nemaina: arvien mazākam iedzīvotāju skaitam katru gadu ir jāuztur arvien lielāks ierēdņu skaits.
Miljons par 15 minūtēm
Latvijas ministrijās ir ļoti īpatnējs darba laiks. Kā nu kurai ministrijai darba laiks svārstās, tomēr lielai daļai 15 ikrīta minūtes būtu jautājumu vērtas. Piemēram, Ekonomikas ministrijai. Ekonomikas ministrijas darba laiks ik dienu sākas pulksten 8:15 un beidzas pulksten 17:00. neskatoties uz to, ka pulksten 8:15 ministrijā atrodas astoņi cilvēki, skaitās, ka visi strādā. Katru nedēļu šīs 15 minūtes iekrājas un piektdienā darba laiks beidzas pulksten 15:45, jo vēl stunda un 15 minūtes jau ir “atstrādāti” visas nedēļas laikā. Tādu darbu laiku strādā Valsts kanceleja, Satiksmes ministrija, Aizsardzības ministrija, Klimata un enerģētikas ministrija, Labklājības un Zemkopības ministrijas. Darba laiks vispār svārstās. Likums nosaka, ka standarta darba laiks ir astoņas stundas dienā un pēc četrām stundām darbiniekam pienākas pusstundas pārtraukums, piemēram, pusdienlaiks. Bet, teiksim, Ārlietu ministrijā, darba laiks ir noteikts no 8:30 līdz 17:00, ar pusdienu pārtraukumu no 12:00 līdz 12:30. Savukārt, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija pirmdienās it kā strādā līdz pulksten 18:00, toties piektdienās - līdz 16:00. Iekšlietu ministrija strādā no pulksten 8:00 līdz 16:30. Valsts kontrole varētu aplūkot, cik cilvēku Iekšlietu ministrijā atnāk uz darbu pulksten 8:00. Diezgan droši var apgalvot, ka liela daļa ministriju darbinieku vismaz 15 minūtes darba laika nokavē. Cik tas maksā? Es sarēķināju vidējo darba samaksu (neskaitot prēmijas un piemaksas) un dati rāda, ka vidējā bruto samaksa ministrijās ir no 2000 līdz 3020 eiro, kas nozīmē, ka darba devēja jeb nodokļu maksātāju izmaksas ir vēl lielākas. Apkopojot datus, vidēji tas nozīmē, ka 15 minūtes darba laikā tikai ministrijās maksā apmēram miljonu eiro gadā.
Visu rakstu lasiet 28.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.