Tirgus nepilnības šajā segmentā ir skaidri redzamas, jo privātie attīstītāji īres namu segmentā strādā Rīgā un Pierīgā, bet nav gatavi investēt tādos pašos īres namos reģionos, intervijā Dienas Biznesam saka ekonomikas ministre Ilze Indriksone.
Jautāta, vai pašreizējos straujas inflācijas apstākļos tiks īstenota iecerētā zemas īres daudzdzīvokļu māju celtniecības programma, kā sākotnēji plānots, ministre saka:
Programma Ministru kabinetā ir akceptēta, pašlaik notiek sagatavošanas darbi, lai pretendenti varētu pieteikties. Finansējums šī mērķa realizācijai nav mainījies, un tas ir 43 milj. eiro apmērā, lai varētu uzbūvēt 700 īres dzīvokļus reģionos. Būvmateriālu un būvniecības izmaksu pieaugums ir fakts, kurš arī ietekmēs šīs ieceres īstenošanu. Tieši tāpēc ir noņemti m2 izmaksu ierobežojošie faktori, kas tika pārnesti uz māju, kā rezultātā dzīvokļi varētu kļūt ekonomiskāki – ar mazāku platību (m2 ). Granta daļa var būt līdz 30% no izmaksām, bet tā var būt arī mazāka, ja kopējie būvniecības izdevumi inflācijas dēļ būs pieauguši. Tas arī nozīmēs, ka iecerētā īres maksa 5 eiro/m2 tiks attiecīgi indeksēta no konkrētās mājas būvniecības izmaksām.
Pašlaik svarīgākais ir iedzīvināt šo īres māju izveidi reģionos, kur tās ļoti nepieciešamas, bet privātie nekustamo īpašumu attīstītāji īsti nevēlas tādus būvēt, jo būvniecības izmaksas ir identiskas visā valstī, bet reģionos cilvēku rocība tomēr ir mazāka nekā Rīgā un tās apkaimē. Ir pašvaldības, kuras gaida šīs programmas starta šāvienu, bet ir arī tādas, kuras cer, ka visu paveikts privātie nekustamo īpašumu projektu attīstītāji par saviem resursiem. Tirgus nepilnības šajā segmentā ir skaidri redzamas, jo privātie attīstītāji īres namu segmentā strādā Rīgā un Pierīgā, bet nav gatavi investēt tādos pašos īres namos reģionos.
Pašlaik uzņēmēji var aizņemties naudu īres namu būvniecībai a/s Attīstības finanšu institūcija Altum, taču atsaucības nav. Jā, reģionos ir aktīvi uzņēmēji, kuri iegādājas padomju laikos iesāktās, bet pilnībā nepabeigtās daudzdzīvokļu mājas, tās saved kārtībā un dzīvokļus pārdod, taču tie nav īres dzīvokļi. Droši vien reģionos ir ne viena vien šāda nepabeigta daudzstāvu ēka, kuru varētu pārvērst par daudzīvokļu māju. Šādu procesu vērtēju pozitīvi, taču ar to vien nepietiks, lai nodrošinātu reģionus ar nepieciešamo dzīvojamo fondu, jo īpaši, ja nekas nav būvēts pēdējo 30 gadu laikā.
Visu rakstu lasiet 2.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!