ASV starptautiskā loma nav mazinājusies, Krievija ir viens no lielākajiem jaunā gada riskiem stabilitātei, Ķīna vēlas vairāk starptautiskas ietekmes, bet Brexit gala iznākums vēl aizvien nav skaidrs.
Tā Dienas Biznesa konferences Biznesa prognozes 2019 uzrunā pauda Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotajā karalistē Baiba Braže. Viņasprāt, nākamais –2019.gads – ir Latvijas lielo iespēju gads.
«Kā apliecina mūsu valsts 100 gadu vēsture, Latvijas interesēs joprojām ir paredzama, starptautiskajās tiesībās un noteikumu ievērošanā balstīta starptautiskā sistēma. Tas nozīmē, ka pasaules valstis, neatkarīgi no izmēra un iekārtas, brīvprātīgi ievēro zināmus noteikumus,» konferencē sacīja B. Braže, norādot gan uz starptautiskām konvencijām valstu attiecību veidošanā, gan starptautiskām organizācijām – Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO), Ziemeļatlantijas līguma organizāciju (NATO) un Eiropas Savienību (ES).
Kopumā valstu starptautiskie līgumi un dalība organizācijās veido starptautisko sistēmu. «Attiecīgi – viens no indikatoriem, lai spriestu par kopējās starptautiskās ģeopolitiskās vides stabilitāti, ir šīs starptautiskās sistēmas stabilitāte. Nav īpaši sliktu ziņu – neskatoties uz atsevišķu valstu neakceptējamu uzvedību un uz dažādiem negatīviem pareģojumiem, tā joprojām funkcionē pietiekami efektīvi gan globālā līmenī, gan attiecībā uz strīdu izšķiršanas institūcijām,» teica B. Braže, pieminot ANO Starptautisko tiesu, Pastāvīgo Arbitrāžas tiesu, Eiropas Cilvēktiesību tiesu, Eiropas Justīcijas tiesu, PTO strīdu izšķiršanas institūciju un citas otrganizācijas. B. Braže norādīja, ka organizāciju darbība nav ideāla un reformas ir nepieciešamas gan ANO, gan PTO un citās, taču kopumā neesot pamata uzskatīt, ka sistēma varētu sabrukt.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
ASV loma nemazinās
B. Braže klātesošajiem atgādināja vēsturiskās patiesības par ASV lomu tieši Latvijas dzīvē, kā arī Eiropas vēsturē. ASV iesaiste palīdzējusi apturēt Pirmo pasaules karu, noteica starpkaru pasaules kārtību.
«1918. gada janvārī ASV prezidents Vudro Vilsons (Woodrow Wilson) publicēja 14 punktus, kuri bija pamatā starpkaru pasaules kārtībai, tostarp Tautu Savienības izveidei. Diemžēl pati ASV neiesaistījās Tautu Savienībā, bet vienlaikus Eiropā ne Tautu Savienība, ne atsevišķas valstis nespēja novērst divu autoritāru režīmu veikto Eiropas sadalīšanu. Kā zinām, īpaši Baltijas valstīm, kā arī visai Eiropai tam bija traģiskas sekas,» atgādināja B. Braže. Arī Otrā pasaules kara noslēgums bija iespējams, pateicoties ASV iesaistei, kas nodrošināja Eiropas atdzimšanu, mieru un drošību pēc kara.
«Arī pašlaik ASV iesaiste Eiropā un starptautiskajā sistēmā ir tikpat svarīga kā visā pēckara periodā. Jāpiebilst, ka lielās bažas 2018. gadā par ASV novēršanos no starptautiskās sistēmas nav attaisnojušās. Tā joprojām ir lielākā pasaules ekonomika, un tās tehnoloģiskais un militārais pārākums ir neapstrīdams, tai ir spēcīgi viedokļi par globālo un reģionālo drošību. Vienlaikus ASV turpina aktīvi darboties ANO. Šī ASV administrācija ir gan NATO ietvaros, gan divpusēji nodrošinājusi lielāku ieguldījumu,» sacīja B. Braže, uzsverot, ka vairāk līdzekļu novirzīts tieši Eiropas aizsardzībai un klātbūtnei Eiropā, tajā skaitā arī Baltijas jūras reģionā, nekā tas bijis iepriekš.
Tajā pašā laikā B. Braže norādīja uz to, ka ASV ekonomiskā un tirdzniecības politika ir vērtējama kā signalizējoša un koriģējoša. ASV pārskata NAFTA līgumu ar Kanādu un Meksiku, noteikti tarifi pret Ķīnu un Eiropas Savienību. Vēstniece prognozēja, ka šie procesi 2019. gadā turpināsies, tomēr par sekām spriest atteicās, norādot, ka ASV nav ieinteresēta tirdzniecības sistēmas destabilizācijā: «Būtiski būtu panākt progresu Eiropas Savienības un ASV tirdzniecības attiecībās.»
Krievija – lielākais risks
«Krievija ir nopietnāko risku avots starptautiskās sistēmas stabilitātei un ir parādījusi sevi kā starptautisko tiesību pārkāpēju. Starptautiskās sabiedrības atbilde ir bijusi vienota un skaidra, norādot, ka šāda uzvedība netiks akceptēta,» teica B. Braže. Viņa pieminēja gan politisku nosodījumu ANO, kā arī Eiropas Savienības, ASV un citu sankcijas, politisko un ekonomisko attiecību ierobežošanu ar Krievijas Federāciju, NATO valstu drošības un aizsardzības stiprināšanu, tiesu prāvas Starptautiskajā Justīcijas tiesā un Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Visu rakstu Latvijas lielo iespēju gads lasiet otrdienas, 11.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!
#1/5
Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotajā karalistē Baiba Braže.