Britu aktīvus, spēji tuvojoties Brexit datumam, populāri atzīt par tuvu neinvestējamiem.
Finanšu tirgus dalībnieki jau kādu laiku nezina, ko īsti darīt ar vairākiem britu aktīviem, pār kuriem pastāvīgu ēnu uztur Brexit jautājums. Valdot šādam fonam, britu akcijas var mēģināt saukt par vienām no pašām nemīlētākajām pasaulē – tālu no patiesības tas nav. EPFR Global apkopotie dati liecina, ka investori no šīs valsts akcijām naudu noplūdina jau 10 mēnešus pēc kārtas. Savukārt Bank of America Merrill Lynch globālo fondu pārvaldnieku aptaujā secināts, ka tieši Apvienotā Karaliste janvārī izpelnījusies visnemīlētākā reģiona, kur ieguldīt, statusu.
Ik pa laikam bijuši aktuāli spriedumi, ka britu uzņēmumiem varētu palīdzēt mārciņas cenas samazināšanās, kas, šķiet, ir Brexit komplekta sastāvdaļa (vājāka vietējā valūta ir balsts valsts ražotājiem un eksportētājiem). Tomēr pēdējā laikā jau tiek vērtēts, ka posts no Brexit procesa, ja tas nonāks kādā investoriem sliktākā gultnē, varētu būt krietni lielāks nekā potenciālie guvumi no valūtu svārstībām.
Iespējamāki ekstremāli iznākumi
Pašlaik viss liecina, ka jau marta beigās Apvienotajai Karalistei būtu jāpamet Eiropas Savienība (tās ir vien septiņas nedēļas!). Neskatoties uz to, ka Brexit balsojums notika jau 2016. gada vasaras pirmajā pusē, joprojām nav skaidrs, kā tieši briti saraus saites ar kontinentālo Eiropu. Tādēļ viens no iespējamiem risinājumiem ir tā saucamais no-deal Brexit, kas nozīmētu, ka briti ES pamet bez kādas konkrētas vienošanās. Tas raisītu būtisku neskaidrību tirdzniecībai, tūrismam un, protams, arī finanšu tirgiem. «Ja būs no-deal scenārijs, ir skaidrs, ka britu lielo uzņēmumu akciju FTSE 100 indeksam klāsies grūtāk. Ja kaut kāda vienošanās tomēr būs, tad stiprināsies sterliņu mārciņa, kas arī negatīvi ietekmēs britu akciju uzvedību. Visam tam ir viens secinājums – kādēļ vispār vismaz līdz Brexit dienai mēģināt aizskart britu akcijas? » teic ASV finanšu uzņēmuma Barings eksperti.
Vēl daži piebilst – Brexit lielākā mērā daudzmaz sagatavojušās bankas un citas finanšu iestādes. Tikmēr par citiem biznesiem to teikt nevar, tas audzē iespējamību, ka marta beigās būs vērojami kādi piegāžu traucējumi uz muitas, tarifu un valūtas devalvācijas fona.
Visu rakstu Neziņa par Brexit sāgas galu attur no britu aktīviem lasiet 12. februāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!