Līdz ar jaunu līgumu 25 Eiropas Savienības (ES) valstis apņēmušās ievērot fiskālo disciplīnu, tostarp noteikti konkrēti sabalansēta vai ar pārpalikumu valdības budžeta deficīta rādītāji.
Parakstītais līgums ir signāls, ka Eiropa neatgriezīsies pie vecajām fiskālās bezatbildības dienām, žurnālistiem pēc Eiropadomes sēdes uzsvēra Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu. Turklāt līgums apliecina eiro nozīmi - tā ir skaidra ziņa, ka eiro valūta ir stabila. «Eiro nav tikai dažu valstu, tā ir ES valūta,» apliecināja Ž. M. Barrozu.
Piektdien paraksītajam līgumam par stabilitāti, koordināciju un pārvaldību ekonomiskajā un monetārajā savienībā būs liela ietekme, tas nozīmē apņemšanos ieviest stingru fiskālo likumu vietējā līmenī, apņemšanos nodrošināt dziļāku ekonomisko koordināciju starp dalīvalstīm, skaidro ES Padomes prezidents Hermans Van Rompejs.
«Pārliecības atjaunošanās nākotnē eiro zonā radīs ekonomisko izaugsmi un darbavietas,» viņš teica.
Līguma mērķis ir stiprināt Eiropas Monetārās savienības ekonomikas pīlāru, vienojoties par noteikumiem, kas veicinās budžeta disciplīnu, nostiprinās ekonomikas politiku koordināciju un uzlabos eirozonas pārvaldību. Tādējādi paredzēts stiprināt ES ilgtspējīgas izaugsmes, nodarbinātības, konkurētspējas un sociālās kohēzijas mērķu sasniegšanu, iepriekš skaidroja Ārlietu ministrijā.
Saskaņā ar līgumu vispārējās valdības budžets ir sabalansēts vai ar pārpalikumu, ja vispārējās valdības gada strukturālā bilance atbilst attiecīgās valsts vidēja termiņa mērķim, kā definēts pārskatītajā Stabilitātes un augsmes paktā, un strukturālā deficīta zemākais rādītājs ir 0,5% no iekšzemes kopprodukta tirgus cenās. Ja vispārējās valdības parāda attiecība pret iekšzemes kopproduktu tirgus cenās ir daudz mazāka par 60% un ja publisko finanšu ilgtermiņa ilgtspējas risks ilgtermiņā ir neliels, vidēja termiņa mērķa zemākais rādītājs var sasniegt strukturālo deficītu, kas nepārsniedz 1% no iekšzemes kopprodukta tirgus cenās.
ES ekonomiskās krīzes un eiro zonas krīzes pārvarēšana bija viens no galvenajiem jautājumiem Eiropadomes sēdē. Līdz ar fiskālās disciplīnas līguma parakstīšanu eiro zona un pārējās valstis ir apņēmušās īstenot stingrāku fiskālo disciplīnu, norādīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, paužot gandarījumu, ka Eiropadomes secinājumos ņemta vērā 12 valstu premjeru, tostarp Latvijas, vēstule, kurā aicināts pievērst uzmanību jautājumiem, kas varētu veicināt ES izaugsmi - administratīvā sloga mazināšana, vienots digitālais tirgus un citi.
Jauno starpvalstu līgumu par stingrāku fiskālo disciplīnu Saeimā plānots iesniegt tuvākajā laikā un valdība ar to nekavēsies, apliecināja V. Dombrovskis. Tālākais pieņemšanas process atkarīgs no parlamenta.
DB jau vēstīja, ka aizvadītā gada decembrī Eiropas valstis vienojās par nepieciešamību izveidot jaunu līgumu izveidi, kas ietver stingrāku finanšu disciplīnu un noteiks valstu konstitūcijās nostiprināt vajadzību pēc sabalansēta budžeta. Līgumu atteicās atbalstīt Lielbritānija un Čehija.
Līgums būs jāratificē visām to noslēgušajām dalībvalstīm, taču stāsies spēkā jau tad, kad to būs ratificējušas vismaz 12 eirozonas dalībvalstis. Latvijā, līdzīgi kā citās ne-eirozonas valstīs, līgums stāsies spēkā, kad tiks pabeigta ratifikācijas procedūra un būs notikusi pievienošanās eirozonai. Latvijai, ratificējot līgumu pirms pievienošanās eirozonai, būs tiesības piedalīties augstākā līmeņa eirozonas sanāksmēs.