Banku nozares kopējā pievienotā vērtība Latvijas iekšzemes kopproduktam (IKP) 2014.gadā bija 2,44%, liecina KPMG Baltics pētījums par banku sektora makroekonomisko ietekmi Latvijā.
Banku vietējo klientu segments veido 1,27% no IKP jeb 305,6 miljonus eiro. Savukārt banku starptautisko klientu segments veido 1,17% no IKP jeb 280,4 miljonus eiro.
Kopējais Latvijas IKP 2014.gadā bija 24,06 miljardi eiro.
Tiešā banku segmenta ietekme uz IKP 2014.gadā bija 2,44%, bet kopējais pienesums, ieskaitot multiplikatora ietekmi, bija 4,51%.
KPMG Baltics direktore Evija Mieze aģentūrai LETA sacīja, ka banku sektora devums IKP pēdējos gados ir stabils ar nelielu pieaugumu - ja 2014.gadā banku sektora devums bija 2,44% no IKP, tad 2013.gadā - 2,35% no IKP.
Ja salīdzina nozaru pienesumu IKP 2013.gadā, tad redzams, ka banku nozares kopējā pievienotā vērtība Latvijas IKP ir lielāka nekā, piemēram, lauksaimniecības vai farmācijas nozares devums. 2013.gadā kokapstrādes pienesums IKP bija 2,61%, informācijas tehnoloģiju - 2,36%, izmitināšanas un ēdināšanas nozares - 1,71%, lauksaimniecības - 1,69%, farmācijas - 0,52%.
Arī banku starptautisko klientu loma ir stabila ar nedaudz augšupejošu tendenci.
Kā rāda KPMG Baltics pētījums, banku sektora devums kopējā preču un pakalpojumu eksportā ir 2%, savukārt banku nozares pievienotā vērtība un tiešā ietekme uz 2014.gada Latvijas pakalpojumu eksportu bija 7,28%, un tā balstās galvenokārt starptautisko klientu segmentā.
Pētījums balstīts uz Centrālās statistikas pārvaldes metodoloģiju, bet multiplikatora ietekme vērtēta pēc Eiropas Savienībā izmantotas metodoloģijas. Izmantoti Centrālās statistikas pārvaldes, banku, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un citi statistikas dati, intervijas ar banku un uzraugošo institūciju pārstāvjiem.
Intervijas ar nozares pārstāvjiem atklāj, ka viens no nākotnes izaicinājumiem ir skaidra Latvijas finanšu centra pozicionēšana starp pārējiem finanšu centriem, citi izaicinājumi - reputācijas atbilstības jomā un kreditēšanas apjomu pieaugums valstī. Neskaidrība par makroekonomisko situāciju nākotnē Latvijā un ārvalstīs, kā arī ģeopolitiskā situācija lika bankām ieturēt piesardzīgu lomu, izsniedzot jaunus kredītus, ko parāda relatīvi zemais aizdevumu skaits gan 2014.gadā, gan arī 2015.gada pirmajā pusgadā, secināts pētījumā.
Domnīcas Certus vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka viens no izaicinājumiem banku nozarē ir veicināt tās attīstību un vienlaikus nodrošināt uzraudzību. Viņš vērtēja, ka Latvijā nav nemaz tik daudz iespēju attīstīt augstas pievienotās vērtības nozares, šāds potenciāls ir finanšu pakalpojumu, informācijas tehnoloģiju, farmācijas jomā. Šajā situācijā jautājums ir, ko darīt - censties attīstīt tikai informācijas tehnoloģijas vai tomēr vairākas nozares.
Kā atzina domnīcas Certus"vadītājs, ir jārēķinās, ka kapitāla aizplūšana no Krievijas bija, ir un būs, un šajos apstākļos jautājums ir, vai Latvija izmantos iespēju piesaistīt daļu no šī kapitāla, vai arī to izmantos citas valstis. Dombrovskis kā labu piemēru minēja Honkongu, kas savulaik attīstījās, piesaistot no Ķīnas aizplūstošo kapitālu.