Kopš Krievijas prezidents Vladimirs Putins izveidoja īpašu fondu tautiešu atbalstam ārzemēs, uzticot tā vadību Molotova - Ribentropa pakta parakstītāja mazdēlam, Latvijā nekontrolēti ieplūst Krievijas nauda. Tā oficiāli domāta krievu kultūras stiprināšanai, taču patiesībā reanimē PSRS ideoloģiju, raksta žurnāls Ir.
Mūsu skoliņa strādā jau deviņpadsmito sezonu, - Jakovs Pliners sarunā ar izdevumu atkārtojis reizes četras. Bijušais Saeimas deputāts un viens no PCTVL līderiem bijis acīmredzami uztraucies. Žurnāliste ar viņu tikusies viņa vadītajā krievu vispārizglītojošajā privātskolā Evrika, kas atrodas padomju laika bērnudārza ēkā Imantas deviņstāvu māju iekšpagalmā.
Uz galda bijušas izliktas grāmatas spīdīgos vākos. Tieši tās bijušas tikšanās iemesls. Kā norāda izdevums, šie ir metodiskie ieteikumi Latvijas krievu skolu skolotājiem, kuru izdošanu finansējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina dibinātais tautiešu atbalsta fonds Russkij Mir jeb Krievu pasaule.
Plinera vadītais fonds Vecāki bērniem pēdējos gados no Kremļa kabatas esot saņēmis vairāk nekā 50 tūkstošus eiro. Savukārt Plinera skolas direktors, grāmatu līdzautors, partijas biedrs un eksdeputāts Valērijs Buhvalovs saviem projektiem no Maskavas saņēmis vēl 12 tūkstošus. Par šo naudu Buhvalova vadītā Jelgavas krievu kultūras biedrība Veče pirms diviem gadiem izveidojusi mācību materiālus par Lielo tēvijas karu - lai saglabātu krievu jauniešos nacionālo identitāti.
Plinera un Buhvalova projekti esot tikai daži no zināmajiem Russkij Mir naudas saņēmējiem.
Vairākus mēnešus garā izmeklēšanā Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica noskaidrojis vairāk nekā 20 Latvijas organizācijas, kas pēdējos četros gados saņēmušas naudu no Russkij Mir. Tā apstiprināto grantu kopējā summa kopš 2008. gada Latvijā pārsniedzot 170 tūkstošus eiro. Par naudu rīkoti kultūras pasākumi, konferences, izdotas mācību grāmatas un filmas, kas lielākoties slavina krievu nācijas varenību. Lai arī Russkij Mir sevi pozicionējot kā kultūras organizāciju, naudas saņēmēju vidū esot politiķi, arī eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka, Saskaņas centra līderis Nils Ušakovs un krievu valodas referenduma līdzautors Aleksandrs Gapoņenko.