Pēc vērienīgās izpārdošanas pagājušajā nedēļā saistībā ar Lietuvas bankas Snoras un Latvijas Krājbankas problēmām, šobrīd pārdevēju aktivitāte Baltijas valstu fondu tirgos pamazām pierimst un gadījumā, ja vien kādus jaunus satricinājumus neradīs notikumi pasaules lielajos fondu tirgos, jau drīzumā interese par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vērtspapīriem varētu pieaugt.
Tas gan nenozīmē, ka ieguldītāji var cerēt uz ilgstošu un būtisku cenu palielinājumu, tomēr vispārējās panikas iespaidā ievērojamu kritumu piedzīvojušas kompānijas, kam ar Snoras un Krājbankas problēmām nav pilnīgi nekāda sakara, sevišķi to var attiecināt uz Igaunijas uzņēmumiem.
Šodien Baltijas biržu indeksi gan nedaudz samazinājušies, tomēr vislielākais kritums šobrīd mērāms ar 0,15%, ko piedzīvojis Lietuvas akciju tirgus indekss OMX Vilnius.
Kopējā, nedaudz vairāk nekā nedēļu ilgā akciju tirgus bilance, protams, visnegatīvākā ir Lietuvā, kur akciju tirgus indekss kopš 16. novembra krities gandrīz par 15%. Šajā pašā laika periodā Tallinas biržas indeks krities par 4,55%, savukārt Rīgas biržas barometra iedaļa kritusies vien par 1,33%.
Neraugoties uz it kā salīdzinoši piezemētajiem indeksu kritumiem Rīgā un Tallinā, atsevišķu analītiķu vērtējumā perspektīvu uzņēmumu akciju cenas uzrādījušas krietni iespaidīgāku kritumu, kas rada iemeslu viedoklim par to, ka šo vērtspapīru cena var piedzīvot būtisku pozitīvu korekciju.
Viens no tiem ir pašmāju zāļu ražotājs Olainfarm, kurš trijos ceturkšņos pārpildījis gada budžetā paredzētos produkcijas realizācijas apjomus, bet atskaites perioda ietvaros salīdzinājumā ar atbilstošu periodu iepriekšējā gadā tie palielinājušies par 42%.Neraugoties uz pozitīvajām ziņām par uzņēmuma saimniecisko darbību, tā akcijas cena kritusies gandrīz par astoņiem procentiem līdz 2,42 latiem.
Pozitīvi vērtēto uzņēmumu ar stabilu finanšu plūsmu un kopumā progresējošiem finanšu rādītājiem vidū ir arī Igaunijas apģērbu ražotājs Silvano Fashion Group, kurš cita starpā pamanījās pamatīgi iegūt uz Baltkrievijas rubeļa devalvācijas rēķina, kā arī kuģniecības kompānija Tallink un Baltijas izklaides industrijas flagmanis Olympic Entertainment Group.
Igaunijas izklaides uzņēmums gada laikā spējis demonstrēt apgrozījuma palielināšanos par 12%, ko atsevišķi eksperti uzskata par pieticīgu, tomēr galvenokārt kompānija spēja pārsteigt investorus ar rentabilitātes uzlabošanos – kompānijas peļņa gandrīz trīskāršojās un EBITDA rādītājs ir pieaudzis par 42%.
Lai arī iepriekš minētās Igaunijas kompānijas izskatās perspektīvas, Silvano Fashion Group akcijas cena kopš 16.novembra zaudējusi gandrīz desmit procentus, bet Olympic Entertainment Group teju septiņus. Šodien abu kompāniju akciju cenu kritums ir apstājies, un tās piedzīvojušas pat dažu procenta desmitdaļu vērtus pieaugumus.
Salīdzinoši mazāku kritumu – par pieciem procentiem kopš 16. novembra piedzīvojušas Tallink akcijas, tomēr tirgū atgriežoties pozitīvai korekcijai šis uzņēmums varētu būt to vidū, par ko investoriem ir lielākā interese.
Šī pozitīvā korekcija gan var atgriezties pie nosacījuma, ka pēdējās nedēļas negācijas Latvijas un Lietuvas banku sektorā nepapildinās kādas negatīvās ziņas no Rietumeiropas vai ASV, kuru iespaidā jau kopš vasaras Baltijas akciju tirgi pavada negatīvu tendenču varā, tāpēc pozitīva Baltijas tirgus atlēciena gadījumā, investoriem šobrīd nevajadzētu cerēt uz ilgu un būtisku cenu augšupeju.