Šī gada deviņos mēnešos par personām nodarītiem zaudējumiem kopsummā ir izmaksāti 2,06 miljoni latu, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotie dati.
Vislielāko zaudējumu atlīdzību apmēru veido izdevumi par sniegto neatliekamo palīdzību negadījumā cietušajiem, ārstēšanos stacionāros un rehabilitāciju.
Lai gan ceļu satiksmes negadījumarezultātā OCTA atlīdzina ne tikai cietušā mantai nodarītos, bet arī personai radītos zaudējumus, visbiežāk negadījuma sekas autoīpašnieki saista ar spēkrata bojājumiem, nevis nemateriālajiem zaudējumiem: ārstēšanās, pārejoša darbnespēja, pensijas apgādājamajiem u.c. uzskatot, ka tikai materiālie zaudējumi varētu robežoties vairākos simtos latu.
Tomēr, kā liecina LTAB dati, personai nodarīto zaudējumu apmērs sasniedz 70 tūkstošus latu un pat vairāk. Savukārt par ārvalstīs notikušu negadījumu personai nodarīto zaudējumu atlīdzību apmērs sasniedz pat 400 tūkstošus latu.
«Apdrošināšanas sabiedrības atlīdzina ne tikai zaudējumus, kuri cietušajām personām radušies ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, bet arī kompensē valsts un pašvaldību izdevumus, kuri saistīti ar ārstēšanu un rehabilitāciju, kā arī tehnisko palīglīdzekļu, pensiju un pabalstu izmaksas. Šobrīd zaudējumu kompensēšana valstij veido 36 % no kopējām personai nodarīto zaudējumu atlīdzībām, veidojot otru nozīmīgāko izmaksu daļu,» informē LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.
Šī gada deviņos mēnešos par personām nodarīto zaudējumu atlīdzībām ārvalstīs notikušiem CSN, tika pieņemti 223 lēmumi, kopsummā izmaksājot 927 tūkstošus latu, kas ir par 21 % mazāk, salīdzinot ar 2011. gada tādu pašu periodu. Salīdzinājumā ar Latvijā notikušo CSNg izmaksāto atlīdzību apmēru par cietušajai personai nodarītajiem zaudējumiem, ārvalstīs atlīdzību apmērs var būt pat daudzkārt reizes lielāks, ārstēšanās izdevumiem, nemateriālo zaudējumu atlīdzībām, kā arī apgādājamo pensiju izmaksu summām sastādot simtiem tūkstošu latu.
«Uz šo brīdi, ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, vislielākās rezervētās summas apmērs ir pat sasniedzis vairāk nekā 4 miljonus latu. Lielās izmaksas ir saistītas ar faktu, ka pārsvarā šādos negadījumos cieš ne viena vien persona, nereti ir runa arī par bojāgājušajiem. Tomēr vislielākās izmaksas ir nevis par bojā gājušiem, bet par tiem cietušajiem, kuri CSNg rezultātā guvuši kustību traucējumu traumas, paliek uz gultas un viņiem ir nepieciešama diennakts aprūpe. Tāpat var būt situācija, ka par 2005. gadā notikušu CSNg, atlīdzību izmaksas var tikt veiktas arī 2012. gadā, piemēram, negadījumā ir cietušie ar veselības komplikācijām, kurām ir cēloņsakarība ar CSNg. Šādu un iepriekšminēto gadījumu kopums rada augstu izmaksu apmēru,» skaidro Juris Stengrevics.
Apkopojot pēdējo septiņu gadu datus par vislielākajām personu zaudējumu atlīdzībām, vadošajās vietās izmaksāto apmēru ziņā ierindojas Itālija, Vācija, Somija un Īrija.