ASV darbības tā sauktās fiskālās klints apiešanai nav bijušas pietiekamas, lai atrisinātu valsts gadiem ilgās deficīta un parādu problēmas, pavēstījis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).
SVF atzinīgi vērtējis panākto pēdējā mirklī panākto vienošanos, kas ļāva valstij izvairīties no automātiskiem tēriņu samazinājumiem un nodokļu kāpumiem, tomēr uzsvēris, ka ASV Kongress tik pat kā neko nav darījis, lai atrisinātu valsts deficīta problēmas. Līdzīgas bažas paudusi kredītreitingu aģentūra Moody’s, kas norādījusi, ka panāktā vienošanās nav spējusi nodrošināt pamatu ASV parāda problēmu risināšanai.
Tikmēr ASV prezidents Baraks Obama parakstījis Kongresā apstiprināto likumu, ar kura palīdzību fiskālās klints iestāšanās.
Saskaņā ar pieņemtajiem pasākumiem uz diviem mēnešiem atlikta budžeta izdevumu automātiska samazināšanās, kā arī palielināti nodokļi ASV mājsaimniecībām, kas pelna vairāk nekā 450 tūkstošus dolāru gadā. B. Obamas parakstītie pasākumi paredz, ka bagātākajiem amerikāņiem nodokļi tiks palielināti no 35% līdz 39,6%. Kā liecina aplēses, nodokļu palielināšanai nākamo desmit gadu laikā vajadzētu papildināt ASV budžetu par 600 miljardiem dolāru.
B. Obama likumu parakstījis atrodoties atvaļinājumā Havaju salās. Tikmēr Vašingtonā politiķi jau gatavojas smagām cīņām par nodokļiem un izdevumu samazināšanām, kas paredzētas nākamajās nedēļās. ASV likumdevējiem būs jālemj par izdevumu samazinājumiem un valsts parāda griestu celšanu.
Db.lv jau vēstīja, ka panāktā vienošanās visvairāk ietekmēs bagātos ASV iedzīvotājus, tomēr vairāk nekā divām trešdaļām mājsaimniecību nodokļu maksājumi būs lielāki nekā pērn, aplēsuši analītiķi.
Vienkāršos amerikāņus visvairāk ietekmēs algas nodoklis no kura tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Pirms diviem gadiem tas tika samazināts no 6,2% līdz 4,2%, taču šobrīd tas noteikts iepriekšējā līmenī. Tādējādi amerikāņiem ar ienākumiem no 40 līdz 50 tūkstošiem dolāru, nodoklī būs jāsamaksā vidēji 579 ASV dolāri.
Analītiķi prognozē, ka šīs izmaiņas varētu jūtami ietekmēt ASV tautsaimniecības izaugsmi, jo visvairāk skats vidēju ienākumu mājsaimniecības. Saskaņā ar Comerica Bank aplēsēm, šī nodokļa kāpums varētu samazināt šā gada ASV ekonomikas prognozēto izaugsmi no viena līdz 0.5 procentiem. Šī nodokļa kāpumu varētu izjust ap 77% ASV mājsaimniecību, vēsta Detroit News.