Eiropas valstu izlūkdienesti arī cenšoties izspiegot pasaules valstu līderus, kā arī daloties ar ASV savā informācijā, Kongresam atklājuši ASV izlūkdienestu vadītāji.
ASV Kongresā izlūkdienestu vadītāji uzstājās ar ziņojumiem saistībā ar plašo izspiegošanas kampaņu, kuru organizēja Nacionālā drošības aģentūra (NSA) un detaļas par kuru atklātībā nopludināja Eduards Snoudens. Atklājies, ka ASV varasiestādes noklausījušās tuvu sabiedroto, piemēram, Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefonsarunas.
NSA vadītājs Keits Aleksanders (Keith Alexander) Kongresam liecināja, ka mediju ziņas par izlūkdienestu aktivitātēm bijušas balstītas E. Snoudena nopludinātā materiāla nepilnīgā izpratnē, vēsta Euobserver. «Pieņēmumi, ka NSA noklausījusies desmitiem miljonu telefona sarunu Eiropā, neatbilst patiesībai,» sacījis NSA vadītājs.
Viņš uzsvēra, ka izlūkdienests tikai apkopojis informāciju par to, kas veicis zvanus, un kad tie notikuši, vienlaikus norādot, ka šādu informāciju ASV dienestiem snieguši to Eiropas kolēģi. «Viņi [mediji] kā pierādījumu rāda programmatūru, kas tika izmantota, lai pārvaldītu šos datus. Tomēr vienlaikus mediji un arī persona, kas šo informāciju nozaga, nesaprot to, kas nonācis viņu acu priekš,» klāstījis K. Aleksanders.
Līdzīgu viedokli paudusi ASV Senāta izlūkdienestu komitejas vadītāja, senatore Dianne Feinšteina (Dianne Feinstein). «Tās nebija Amerikas Savienotās valstis, kas ievāca datus par Franciju un Vāciju. Pati Francija un Vācija ar to nodarbojās. Tam nebija arī nekāda sakara ar šo valstu pilsoņiem, bet gan ar informāciju, kas saistīta ar NATO militārajām operācijā tādās vietās kā, piemēram, Afganistānā,» norādīja D. Feinšteina.
Savukārt ASV Prezidenta Baraka Obamas padomnieks izlūkošanas jautājumos Džeimss Klapers (James Clapper) atzinis, ka šāda rīcība ir visai ierasta lieta ārvalstu izlūkošanas praksē. «Tas bija pirmais, ko es 1963. gadā sagatavošanās laikā iemācījos – pats galvenais ir zināt valstu līderu nostāju, neraugoties uz to, kādā līmenī ir jūsu attiecības,» sacījis Dž. Klapers.
Db.lv jau vēstīja, ka ASV prezidents Baraks Obama aicinājis izvērtēt valsts spiegošanas programmas, lai nodrošinātu kontroli pār tām, tādējādi reaģējot uz Eiropas valstu pārmetumiem, kuri izskanējuši, kad atklājies, ka amerikāņi veikuši plašas noklausīšanās operācijas.
ASV prezidenta paziņojums sekojis pēc tam, kad Vācija, Francija un Spānija izsaukušas ASV vēstniekus saistībā ar atklājumiem, ka šīs valsts izlūkdienests NSA veicis plašu Eiropas iedzīvotāju izspiegošanu, tostarp noklausījies arī Vācijas kancleres Angelas Merkeles telefonu.