«Maskavas mērs Jurijs Lužkovs ir Kremļa politiskās dilemmas iemiesojums,» šī gada februārī slepenā telegrammā rakstīja ASV vēstnieks Džons Beirls. Šī no Maskavas sūtītā telegramma ir starp tām, ko pēdējās dienās savā interneta vietnē publiskojusi organizācija WikiLeaks.
No vienas puses šis politiķis ir Vienotās Krievijas biedrs un uzticams balsu piegādātājs šai partijai un tās līderim, Krievijas premjeram Valdimiram Putinam, atgādina ASV vēstnieks. Valdība un partijas līderi uz J. Lužkova darbībām raugās caur pirkstiem, šādu attieksmi mērs izpelnījies savas reputācijas dēļ, jo viņš valstī pazīstams kā cilvēks, kurš vada «nepārvaldāmo», «kurš nodrošina kārtību Eiropas lielākajā metropolē ar gandrīz 11 miljoniem cilvēku».
No otras puses J. Lužkova saistība ar kriminālo pasauli un šo kontaktu ietekme uz maskaviešu dzīvi arvien biežāk ir diskusiju temats, teikts telegrammā.
Tajā pašā laikā amerikāņi šī gada sākumā atzina, ka pats J. Lužkovs pats neatkāpsies ātrāk par 2012. gadu, kad Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedevam jāizvēlas nākamais Maskavas mērs.
Telegrammā diplomāti atsaucas uz avotiem, kuru vārdi no teksta svītroti. Saskaņā ar šiem avotiem J. Lužkova bruņās jau gada sākumā parādījušās plaisas galvenokārt viņa korumpēto aktivitāšu dēļ. Mēram bijuši daudzi ienaidnieki, jo mēra sievai ir visienesīgākie darījumi visā Maskavā, tādēļ pastāvot uzskats, ka J. Lužkovs jau saņēmis pārāk daudz naudas. Atsaucoties uz policijas vadītāja dēlu, vēstnieks raksta, ka policijas vadības galvenais uzdevums esot J. Lužkovu izdzīt gada laikā. Visticamāk, V. Putins izvēlēsies «klusāko un negaidītāko personu» J. Lužkova aizvietošanai, februārī rakstīja amerikāņi.
Diplomāts telegrammā arī detalizēti apraksta «otkata» un «jumta» sistēmu, ar ko jāsamierinās Maskavas uzņēmējiem. Turklāt šajā pilsētā vēlams aizsardzību pirkt nevis no krimināliem grupējumiem, bet gan Iekšlietu ministrijas struktūrām. Lielāki uzņēmumi izmanto Federālās drošības dienesta pakalpojumus. Augstās preču un pakalpojumu cenas Maskavā ir tiešs rezultāts tam, ka jebkuram uzņēmējam daļa ienākumu jāmaksā kādam kriminālam grupējumam, policijai vai drošības dienestam, secina amerikāņi.
Kā zināms, D. Medvedevs šī gada septembrī atbrīvoja J.Lužkovu no amata, kurā viņš atradies 18 gadus. Viņa vietā iecelts valdības ierēdnis Sergejs Sobjaņins, kas līdz tam nebija sabiedrībā plaši pazīstams.