Ik gadu pacienti piemaksā miljoniem latu, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles, trešdien informē laikraksts Dienas bizness.
Veselības norēķinu centrs informē, ka 2009. gadā attiecīgā summa bija 7,54 milj. Ls, bet pērnā gada 11 mēnešos - 8,19 milj. Ls.
Arī Veselības ekonomikas centra (VEC) veiktā zāļu patēriņa analīze liecina, ka pārsvarā terapijā tiek lietoti dārgāki līdzvērtīgas efektivitātes medikamenti vai to kombinācijas, kurus iegādājoties, pacientiem ir jāpiemaksā lielāks līdzmaksājums. Veselības ministrija (VM) un VEC ir uzsācis kampaņu Ārstējies nepārmaksājot! Tās izmaksas ir ap 5 tūkst. Ls, informē VEC direktore Daiga Behmane.
Šobrīd pacienti nezinot, ka ir iespējams izvēlēties lētākas alternatīvas; pēc VM valsts sekretāra vietnieka Jura Bunduļa teiktā, par medikamentiem pārmaksā apmēram 10%. Arī citās valstīs notiek līdzīgas kampaņas, lai pacienti vairāk iegādātos ģenēriskos jeb patentbrīvos medikamentus, piemēram, Lielbritānijā šobrīd 80% gadījumu tiek izrakstīti tieši ģenēriskie medikamenti, atzīmē Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Reģionālā biroja eksperts farmācijas un veselības tehnoloģiju jautājumos Kēss de Jonhēre.