Vairākas jaunās māmiņas, atgriežoties pēc bērna kopšanas atvaļinājuma darbā Aizkraukles bankā, no darba esot atlaistas. Banka kategoriski noliedz nelikumīgu atlaišanu.
(papildinātas pēdējās divas rindkopas)
Viena no darbiniecēm, kas nonākusi šādā situācijā Liene Sālījuma Db stāstīja, ka pirms bērna kopšanas atvaļinājuma strādājusi Aizkraukles bankas filiālē Elizabete, kas tagad ir slēgta. Kad L. Sālījuma vēlējusies atsākt darbu, Aizkraukles bankā viņai piedāvāts darba attiecības pārtraukt, pie tam darba devējs nav vēlējies bijušajai privātpersonu kredītu menedžerei izmaksāt kompensāciju par darba zaudēšanu.
«No darba esmu atstādināta, algu man nemaksā, bet, neparakstot ar darba devēju vienošanos par aiziešanu no darba, nevaru pat stāties bezdarbniekos un saņemt pabalstu,» sacīja L. Sālījuma. Pēc viņas teiktā, līdzīgā situācijā, atgriežoties no bērna kopšanas atvaļinājuma nonākušas vēl trīs Aizkraukles bankas kādreizējās filiāles Elizabete darbinieces. Divas no viņām ir piekritušas aiziet no darba Aizkraukles bankā, nesaņemot nekādu kompensāciju, savukārt trešā uz pārrunām ar bankas personāla daļas speciālistiem ieradusies kopā ar juristu un esot saņēmusi kompensāciju par atlaišanu. Savukārt Aizkraukles bankas Personāla nodaļas vadītāja Dace Rūķīte-Kariņa uzsver, ka Aizkraukles banka nekad nevienu darbinieku nav atbrīvojusi pretrunā likuma normām.
Gadījumos, kad Aizkraukles bankai ir nepieciešams pārtraukt darba attiecības ar kādu darbinieku, vienmēr darbiniekam tiek piedāvāts attiecības pārtraukt pēc pušu vienošanās, izmaksājot ievērojami lielākas kompensācijas nekā darbinieks saņemtu likumā noteiktajā darbinieku skaita samazināšanas gadījumā. To var apliecināt ikviens mūsu bijušais darbinieks. Aizkraukles banka, mainot darbības virzienu un būtiski samazinot hipotekārās kreditēšanas apjomus, likumsakarīgi samazināja arī kredītmenedžeru skaitu, atstājot tikai viskvalificētākos speciālistus. Pārējos pārkvalificēja citam amatam turpat bankā vai arī pēc pušu vienošanās darba attiecības pārtrauca, izmaksājot dāsnas kompensācijas.
«Savukārt gadījumā ar Lieni Sālījumu darbiniece ir nodarījusi nopietnu kaitējumu darba devējam, pieļaujot rupjus pārkāpumus kredītu piešķiršanas un uzraudzības jomā, par kuriem šobrīd tiek veikta iekšējā izmeklēšana,» norāda D. Rūķīte-Kariņa. Viņa skaidro, ka par pārkāpumiem kļuva zināms tikai tad, kad darbiniece jau atradās bērna kopšanas atvaļinājumā, tāpēc lietas izskatīšana tika atlikta, līdz darbiniece atgriežas darbā. Līdz ar to šobrīd L.Sālījuma ir atstādināta no amata pildīšanas likumā noteiktajā kārtībā. Pēc izmeklēšanas beigām tiks lemts par vēršanos tiesībsargājošajās iestādēs, lai ierosinātu krimināllietu. Aizkraukles banka vērsusies arī tiesā, lai ar šo darbinieci izbeigtu darba tiesiskās attiecības sakarā ar to, ka viņa zaudējusi darba devēja uzticēšanos.
Aizkraukles banka par šo gadījumu sniegusi informāciju arī Valsts darba inspekcijai, piebilda D. Rūķīte-Kariņa.
«Pavirši skatoties, atlaišana ir notikusi nelikumīgi, taču, lai izdarītu konkrētākus secinājumus, katrs gadījums būtu jāizvērtē individuāli, jāredz darba līgumi un citi dokumenti,» Db atzina zvērināta advokāte Elizabete Bruksle.
Viņa bijušajām Aizkraukles bankas darbiniecēm iesaka vērsties pēc konsultācijas Valsts darba inspekcijā un pēc tam, iespējams, vērsties tiesā ar prasību pret Aizkraukles banku. «Tiesa tad var izvērtēt visus dokumentus un visus notikušā apstākļus,» skaidro E. Bruksle, piebilstot, ka viņai ir zināms gadījums, kad kāda cita banka darbinieku, kas varēja zaudēt darbu, saistībā ar filiāles likvidāciju, pārcēlusi darbā uz bankas administrāciju.