Latvijas Zvērinātu advokātu padome (ZAP) ir nākusi klajā ar iniciatīvu, kura tika atbalstīta 2012.gada 30.marta kopsapulcē, noteikt obligātu ikgadēju Latvijas advokātu kvalifikācijas celšanu.
Tās ir kardināli jaunas prasības, kas iepriekš nebija noteiktas ar normatīvo aktu un to mērķis ir nodrošināt regulāru Latvijā praktizējošu advokātu pašizglītošanos un sekmēt efektīvāku tiesu procesu darbu. Advokātu kvalifikācijas prasības paredzēs ikgadēju 16 stundu apmācību apmeklējumu.
Kā informē Latvijas Zvērināto advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs, pašlaik tiek gatavots noteikumu projekts, kas noteiks kārtību, kādā ir jāveic kvalifikācijas celšana un kā tiks kontrolēta kvalifikācijas celšanas prasību izpilde advokātu vidū. Plānots, ka noteikumi tiks apstiprināti līdz šī gada 1.jūlijam un spēkā stāsies ar nākamā gada 1.janvāri.
Daudzās Eiropas valstīs, tajā skaitā, arī Igaunijā un Lietuvā, obligātā advokātu kvalifikācijas celšana ieviesta jau pirms kāda laika. Kā stāsta zvērināts advokāts un šo noteikumu izstrādes darba grupas pārstāvis Ivars Grunte, apmācību prasības Eiropā svārstās no 12-24 stundām gadā, tādēļ Latvijā tika rosināts palikt pie vidējā un noteikt, ka katram advokātam Latvijā apmācībām un kvalifikācijas celšanai būs jāvelta vismaz 16 stundas gadā.
«Latvija ir viena no valstīm, kurā nebija ieviesta sistēma, kas noteica advokātu regulāru kvalifikācijas celšanu. Izmaiņas likumdošanas aktos notiek bieži un tādēļ ir būtiski nodrošināt, lai visi advokāti sekotu tām līdzi un attiecīgi spētu kvalitatīvāk aizstāvēt vai pārstāvēt savu klientu, vienlaicīgi veicinot efektīvākus tiesas procesus,» uzsver I. Grunte.
I.Grunte stāsta, ka šis lēmums sākotnēji nav viennozīmīgi uztverts advokātu vidū: «Ir cilvēki, kuri uzskata, ka vienreiz iegūts jurista diploms, nokārtots advokāta eksāmens un ar to pietiek, taču tā nav. Tas būs pozitīvs solis visai tiesu sistēmai. Mazāk kļūdu pieļausim paši, klients saņems profesionālāku palīdzību, tiesai būs vieglāk strādāt un panākt rezultātu.»
Advokātu padomes priekšsēdētājs J.Grīnbergs atzīmē, ka Latvijā pašlaik ir ap 1400 advokātu un palīgu. Ievērojama daļa advokātu arī tagad brīvprātīgi un regulāri velta laiku un līdzekļus apmācībām un kvalifikācijas celšanai, taču iestrādājot to kā prasību visiem advokātiemu, tā tiks attiecināta uz ikvienu kolēģi un par tās nepildīšanu var iestāties LR Advokatūras likumā noteiktā atbildība. Šī iniciatīva ir viens no advokātu pirmajiem soļiem tiesu sistēmas sakārtošanas veicināšanā.
«Advokātiem ir jābūt labāk izglītotiem par jebkuru citu juristu, domāju, ka ilgtermiņā tā būs priekšrocība, jo būs tiesas procesi, kuros piedalīties drīkstēs tikai advokāts,» rezumē Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs.
ZAP iniciatīvu ieviest obligātu kvalifikācijas celšanu atzinīgi novērtējusi arī Tieslietu ministrija.
Latvijas Zvērinātu advokātu padome ir Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas – profesionālas korporācijas - pārvaldes, uzraudzības un izpildu institūcija, tā reprezentē kolēģiju, veic metodisko darbu, t.sk., organizējot zvērinātu advokātu un viņu palīgu kvalifikācijas paaugstināšanu, izskata strīdus, kas radušies starp zvērinātiem advokātiem un advokātu ierosinājumus, veic starptautisko sadarbību un rūpējas par advokatūras prestižu, kā arī pilda citas LR Advokatūras likumā un Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Statūtos noteiktās funkcijas un uzdevumus.