Maksātnespējas administratoru uzraudzības reformas grozījumus sāks vētīt Saeimas atbildīgā komisija, galīgais lēmums nebūs ātrāk kā jūnijā pēc Satversmes tiesas sprieduma, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Tādu scenāriju iezīmēja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas saistīti tieši ar administratoriem. «Ir iesniegti priekšlikumi gan no Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas, gan no Tieslietu ministrijas, gan no Saeimas deputātu vidus,» skaidro G. Bērziņš, vēršot uzmanību, ka ir arī Saeimas deputātu priekšlikums, kurš paredz valsts amatpersonas statusa atcelšanu administratoriem. «Tuvākajā laikā komisija sāks skatīt iesniegtos priekšlikumus un diskutēt par tiem, tomēr paturot prātā, ka pašlaik Satversmes tiesā jau ir iesniegtas trīs sūdzības saistībā ar valsts amatpersonas statusu administratoriem,» norāda G. Bērziņš. Tieši tāpēc, viņaprāt, ar galīgo lēmumu komisijai nevajadzētu steigties, līdz nav zināms Satversmes tiesas lēmums. «Tas ļauj izvairīties no situācijas, kad kaut kas ir pieņemts, tomēr pēc Satversmes tiesas atzinuma ir jāmaina,» pamatoja G. Bērziņš. Satversmes tiesas lēmums tiek gaidīts jūnijā.
Uzrauga loma
«Smaguma centrs pašlaik ir administratoru uzraudzības modeļa maiņa,» tā uz jautājumu, kas ir degpunktā, atbild G. Bērziņš. DB jau rakstīja, ka savulaik tā brīža tieslietu ministrs Jānis Bordāns rosināja maksātnespējas administratoru uzraudzību pilnībā nodot valsts iestādei Maksātnespējas aģentūra, kura izsniegtu administratoriem sertifikātu, viņus uzraudzītu. Šādam piedāvātajam risinājumam nepiekrīt paši administratori. DB jau vairākkārt rakstījis par Latvijas sertificēto maksātnespējas administratoru asociācijas iebildumiem un prognozētajiem defektiem. Lai arī pašreizējais tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs atbalsta administratoru pašpārvaldes modeli pēc analoģijas ar Zvērinātu advokātu padomi, tomēr administratori šim modelim varētu būt gatavi tikai pēc dažiem gadiem – minimums 2–3, bet maksimums – 5–6. Tieši tāpēc arī pašreizējais ministrs ir precizējis agrāk iesniegto Tieslietu ministrijas piedāvājumu un iestājas par administratoru uzraugu, ieceļot Maksātnespējas administrāciju. G. Bērziņš atzina, ka šāda administratoru uzraudzības modeļa maiņa varētu stāties spēkā no 2016. gada.
Visu rakstu Administratoru uzraudzības reformas kauja Saeimā lasiet 7. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.