Maksātnespējas administratoru brīvais tirgus, iespējams, ļautu nozarei veiksmīgi pašregulēties, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Vai ļaut kreditoriem pašiem izvēlēties maksātnespējas administratoru? Atšķirīgi viedokļi šajā jautājumā izkristalizējās laikraksta Dienas Bizness rīkotajā apaļā gada diskusijā par maksātnespējas nozares problēmām un nepieciešamajām reformām tās veiksmīgā attīstībā. Pašlaik maksātnespējīgajiem uzņēmumiem administratori tiek piešķirti rindas kārtībā, ko fiksē datorsistēma. Taču kreditora brīva izvēle attiecībā uz maksātnespējas administratoru, iespējams, ļautu nozarei veiksmīgi atrisināt administratoru reputācijas jautājumu, jo, piemēram, līdzīgi kā zvērinātu advokātu vai notāru gadījumā klients izvēlētos tikai tāda administratora pakalpojumus, kurš savas prasmes jau iepriekš pierādījis darbos un kura reputācija ir augstā līmenī. Tādā veidā notiktu arī administratoru pašregulācija un sava veida pašattīrīšanās – ar brīvā tirgus mehānisma līdzekļiem, kas liktu administratoriem rūpēties par savu reputāciju, konkurēt, pilnveidoties, būt labākajiem savā jomā.
Tieši šāds modelis, nevis valsts amatpersonas statusa noteikšana no 2016. gada 1. janvāra, iespējams, būtu ceļš maksātnespējas nozares pašregulācijai. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Somijā, Igaunijā, Lietuvā un arī Čehijā administratora amata kandidāta izvēles tiesības ir arī kreditoriem. Vairāk uzmanības būtu jāvelta arī maksātnespējas iestāšanās patiesā brīža noteikšanai, nevis tam, kad tiek iesniegts pieteikums tiesā. Jāņem vērā, ka Igaunijā, Čehijā un Lietuvā administrators tiek iecielts līdz maksātnespējas pasludināšanai.
Uzticības lieta
«Cilvēkam, kurš nokļūst uz operāciju galda, ir svarīgi, lai viņu operētu profesionālis, nevis tāds, kurš vēl tikai sāk trenēties to darīt. Līdzīgi ir arī ar tiem cilvēkiem, kuri ķeras pie maksātnespējīga uzņēmuma administrēšanas,» uzsver LTRK prezidents Aigars Rostovskis. Viņaprāt, pašreizējā situācijā ir svarīga kreditoru uzticēšanās administratoram, kas noteikti būtu daudz augstāka, ja kreditoriem pašiem būtu iespēja izvēlēties administratoru, «jo neviens taču neiet pie daktera, kuram neuzticas». A. Rostovskis norāda, ka šāda pieeja ļautu izveidoties administratoru superblicei, kurai kreditori uzticētos. Tomēr ne visi diskusijas dalībnieki piekristu šādai visai radikālai reformai.
Viens no variantiem, kā atvieglot maksātnespējas procesu, ir dot legālu iespēju kreditoriem izvēlēties administratoru. «Tas atrisinātu uzreiz 50% no tā, par ko šobrīd uztraucas šī procesa izmantotāji. Uzmanība šobrīd ir koncentrēta bažām par to, vai konkrētais administrators nepārstāv kādas slēptas intereses. Turklāt tas notiek pat situācijā, kad administrators tiek izvēlēts zināmā loterijas kārtībā – slēptā rindā, ko regulē datorsistēma. Kāpēc šajos apstākļos kreditori nevarētu likt priekšā savu administratoru? Visi iesaistītie tad zinās, kuri kreditori ieteikuši administratoru un daudz vērīgāk sekos viņa rīcībai. Sistēma kļūs atklāta un caurspīdīga,» tā Latvijas Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Olavs Cers. Šāda sistēma liktu administratoriem savā starpā konkurēt, arvien augstāk celt savu kvalifikāciju, nemitīgi izglītoties un rūpēties par savu reputāciju.
Tikmēr O. Ceram oponē Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina: «Ir tikai problēma: kurš būs tas, kas pateiks, kuri ir patiesie kreditori?» «Tiesa,» atbild O. Cers. «Tiesa to nevar izdarīt, jo tas neietilpst tās funkcijās. Strīdus gadījumā ir sarežģīta tiesvedība,» tā L. Medina.
Visu rakstu Brīvais tirgus administratoriem – par un pret lasiet 8. septembra laikrakstā Dienas Bizness.