¾, jeb 73% no Latvijas iedzīvotājiem iecerējuši svinēt Jāņus un Līgo svētkus. Par to liecina tirgus un sabiedriskās domas izpētes uzņēmuma SIA Euro Data pētījumu veikšanas sistēmas eSample aptaujas rezultāti.
Pētījumā secināts, ka aktīvākie svinētāji būs tieši gados jaunie cilvēki. Starp gados vecākiem cilvēkiem ir vairāk tādu, kuri nesvinēs, Db.lv informē Sintija Grasberga SIA Euro Data valdes locekle.
Starp krievvalodīgajiem Latvijas iedzīvotājiem ir vairāk tādu, kas zina, ka nesvinēs Jāņus, bet samērā daudzi latvieši vēl nav izlēmuši.
Starp iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem vairāk tādu, kas nesvinēs. Iespējams, to nosaka ekonomiskā situācija. Aktīvākie Jāņu svinētāji dzīvo Zemgalē.
83.1% no visiem svinētājiem atzinuši, ka svētkos kurinās ugunskuru, kamēr 64.4% dzers alu un ēdis Jāņu sieru. 46% iecerējuši izpušķot māju ar Jāņu zālēm, kamēr trešā daļa, jeb 36.7% dziedās Līgo dziesmas.
Sievietes biežāk pušķo māju un pin vainagus. Taču arī vīrieši to dara. Ņemot vērā senas tradīcijas, vīriešu uzdevums Jāņos ir sagādāt meijas, ar kurām pušķot māju. Vīriešu vidū vairāk ir tādu, kas kuri neievēro tradīcijas. Iedzīvotāji virs 50 gadu vecuma papardes ziedu vairs nemeklē, bet toties dzied Līgo dziesmas. Zemgales iedzīvotāji ir visbrašākie Līgo dziesmu dziedātāji. Vidzemes iedzīvotāju vidū visvairāk to, kuri zina, ka nesvinēs Jāņus. Viņi arī reti pin vainagus un dzied Līgo dziesmas.
Latvijas krievvalodīgie ievēro tās pašas tradīcijas, ko latvieši, piemēram, 21% krievvalodīgo dzied Līgo dziesmas. Krievvalodīgie biežāk kā latvieši gaida uzlecam sauli.
Pētījumā izmantots eSample interneta panelis, kurā aptaujāti 1041 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.